Oftalmologie

Kapky vyrobené z krve! I tak se dá bojovat se syndromem suchého oka

Kapky vyrobené z krve! I tak se dá bojovat se syndromem suchého oka
Zdroj: Profimedia

Problémy se zrakem se podle lékařů začínají objevovat po čtyřicítce. Kvůli častému využívání elektroniky ale chodí na vyšetření očí čím dál mladší lidé. Objevuje se u nich syndrom suchého oka, který může mít velmi nepříjemné projevy.

Zarudlé oči, pálení a řezání, ale i světloplachost či bolesti hlavy. I tak se může projevovat syndrom suchého oka. Podle odhadů odborníků jím v současnosti trpí již asi každý sedmý člověk. Čím dál častěji se objevuje i u mladších lidí.


"Na vznik suchého oka má vliv zejména pobyt v klimatizovaných prostorách a práce s počítačem, mobilním telefonem nebo tabletem, kdy oči rychleji osychají a pacienti si pak stěžují na řezání a pálení očí, chvilkami se vidění může rozmazávat a oči bývají zarudlé nebo můžou až bolet,“ popsal přednosta sítě očních klinik Gemini Pavel Stodůlka.

 


Příčin, proč tělo netvoří dostatek slz, je více. Mezi takové patří toxické látky v ovzduší a průmyslově zpracovaných potravinách, stejně tak jako dlouhé řízení auta, kouření nebo užívání některých léků. Problémy mohou vzniknout i při nošení kontaktních čoček.


Pomocí při syndromu suchého oka jsou oční kapky, takzvané umělé slzy. Ty ovšem řeší pouze následky, nikoliv příčinu. Léčba je možná pomocí kapek vyrobených z krve pacienta. Odebraná krev se odstředí a upraví tak, že vzniknou čiré kapky, které regenerují povrch oka.

Související obsah


Pomoci mohou i vhodné doplňky stravy nebo speciální přístroj. "Přístroj na spodní víčko pacienta aplikuje pět světelných záblesků. Ty bezbolestně stimulují nervy v oblasti slzných žláz v očním víčku a tím aktivují jejich činnost. Oko tak na rozdíl od jiných metod, jako jsou například umělé slzy v kapkách, svlažuje vlastní slzný film. Činnost žláz se aktivuje již několik hodin po zákroku, který trvá jen několik málo minut,“ vysvětlil Stodůlka.
 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz