Zahraničí

Stačí kapka a ostrý zrak je zpět. V USA se začal prodávat lék na dalekozrakost

Stačí kapka a ostrý zrak je zpět. V USA se začal prodávat lék na dalekozrakost
Zdroj: Thinkstockphotos

Do amerických lékáren se v prosinci dostal nový lék, který pomůže lidem s dalekozrakostí. Oční kapky jim zajistí ostré vidění až na 6 hodin.

Dalekozrakost začne od určitého věku trápit velkou část populace. Mnoho z těchto lidí ale nechce nosit brýle i přesto, že se jim zrak na krátkou vzdálenost horší. Ve Spojených státech amerických se lékařům podařilo tento problém alespoň z části vyřešit.

Podle portálu IFL vyvinuli oční kapky, které člověku s dalekozrakostí zajistí až 6 hodin ostrého vidění bez další optické pomůcky. Stačí pouze nakapat a za 15 minut můžete opět vidět ostře na krátkou vzdálenost.

Související obsah

​Americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) kapky schválil letos v říjnu. V prosinci pak jejich výrobce AbbVie oznámil, že oční kapky VUITY budou k dostání v lékárnách po celých USA na lékařský předpis.

"Vzhledem k tomu, že jsou nyní dostupné oční kapky VUITY, je vhodná doba pro ty, kteří trpní dalekozrakostí, aby navštívili svého očního lékaře a prodiskutovali s ním svůj stav a tuto možnost," řekla Selina McGeeová, optometristka a členka Americké akademie optometrie. Ve Spojených státech trpí dalekozrakostí přibližně 128 milionů dospělých.

Schválení FDA vychází ze dvou kontrolovaných studií, kterých se účastnilo 750 lidí ve věku od 40 do 55 let. Část z nich dostala placebo, část kapky VUITY, používali je 30 dnů. Ta část, která dostala skutečné oční kapky, hlásila ostřejší zrak po nakapání a rovněž u nich nebyly pozorovány žádné vedlejší účinky.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz