Státní půjčka

O státní půjčky na bydlení nemají mladí zájem! Ekonom mluví o fiasku

O státní půjčky na bydlení nemají mladí zájem! Ekonom mluví o fiasku
Zdroj: Mediafax

Teprve v minulém roce spustil stát program, který má mladým pomoci snadněji získat vlastní bydlení. Lidé do 36 let tak mohou žádat o výhodné půjčky. Není však o ně příliš velký zájem, ekonomové proto hovoří o fiasku celého programu.

Stát nabízí od roku 2018 výhodné úvěry pro mladé manžele nebo mladé rodiče. Peníze jsou určeny na modernizaci obydlí, na koupi bytu, nebo na stavbu či koupi rodinného domu. Využít půjčky mohou lidé ze všech krajů.

Na podporu bydlení mladých do 36 let bylo z veřejných peněz vyčleněna téměř miliarda korun. Státní fond rozvoje bydlení však od začátku tohoto roku nevyplatil ani polovinu. Do 7. října tak vyplatil pouze 408,6 miliardy korun. 

Ekonom Lukáš Kovanda tak mluví o fiasku. "Důvodem jsou poměrně svazující podmínky pro čerpání přidělených prostředků a také ta skutečnost, že úrokové sazby hypoték v rozporu s předpokladem z přelomu roku nadále klesají. Banky se navíc snaží oslovit obzvláště právě mladou klientelu," vysvětluje. 

Související obsah

Podle Kovandy navíc ministerstvo financí společně s Českou národní bankou (ČNB) připravilo legislativní úpravu, která by měla umožnit dostupnější hypotéky pro mladé.

Státní půjčka je v případě koupě bytu zároveň omezena hranicí poskytovaných prostředků ve výši 1,2 milionů korun. I přesto, že lze peníze kombinovat s hypotékou, například v Praze to na vlastní bydlení stačit nebude. 

O program Státního fondu rozvoje bydlení tak není takový zájem, jaký se očekával. Ještě loni v srpnu, když startoval, se přitom před pobočkami fondu v Praze a Olomouci tvořily fronty zájemců.

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz