Vitamin D

Češi mají nedostatek vitaminu D! Může to vést k lámání kostí

Češi mají nedostatek vitaminu D! Může to vést k lámání kostí
Zdroj: Thinkstockphotos

Drtivá většina Čechů trpí nedostatkem vitaminu D. Ten lidé přijímají především ze slunečního záření a stravy. V kombinaci s nedostatkem vápníku může vést k osteoporóze, kterou má v Česku asi 600 tisíc lidí.

Vitamin D si naše tělo tvoří z cholesterolu vlivem UV záření, které dopadá na naši kůži. Především na podzim a v zimě je ale UV záření málo, což může vést ke zdravotním problémům. Vitamin D je proto nutné přijímat i ze stravy, to ale podle zdravotníků Češi nezvládají.

Dospělí podle lékařů potřebují ze stravy alespoň 15 ug vitaminu D denně, Češi přitom v průměru přijímají asi 3,6 ug. Podle průzkumu, který zveřejnil Státní zdravotní ústav, má z jídla dostatek vitaminu D pouze necelé jedno procento populace v letech od 18 do 90 let.

Vitamin D obsahují hlavněryby,  vejce, margarín, máslo, mléko, vepřové maso nebo jemné pečivo. "Příjem vitamínu D je vhodné zvýšit například častější konzumací mořských ryb. Doplnit jej lze také pomocí léčivých přípravků či doplňků stravy," uvedla mluvčí České lékárnické komory Michaela Bažantová.

Související obsah

Nedostatek vitaminu D může ve spojení s nedostatkem vápníku vést k osteoporóze, známé také jako řídnutí kostí. Jde o úbytek kostní hmoty a poruchu stavby kostí. Ty jsou následně "křehčí" a častěji se lámou. Kromě toho můžete mít také sníženou obranyschopnost organismu.

Nejohroženější skupinou jsou ženy starší 50 let. Mezi rizikové faktory patří nízká hmotnost, kouření nebo častá konzumace alkoholu. Onemocnění může být dlouho bez příznaků a projevit se až první zlomeninou. Osteoporózou mohou přitom trpět i zvířata.

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz