Vakcína

V Česku není vakcína proti chřipce, varují lékárny! Chybí také další léky

V Česku není vakcína proti chřipce, varují lékárny! Chybí také další léky
Zdroj: Mediafax

Pokud se chystáte nechat očkovat proti chřipce, budete mít dost možná smůlu. V českých lékárnách totiž nejsou k sehnání vakcíny, chybějí také samotným lékařům. Nedostupné jsou také další léky. Distributoři hlásí, že zásilky vakcín jsou na cestě a se začátkem očkovací sezóny budou k dispozici.

"Aktuálně nemáme žádnou vakcínu proti chřipce, tuto sezónu ještě žádné nedorazily," řekl TN.cz pracovník jedné z děčínských lékáren David Gregor. Jeho slova potvrzuje také mluvčí sítě lékáren Dr. Max Michal Petrov. "Vakcína na chřipku není, ale máme informaci, že už byla dovezena do České republiky. Odhadujeme, že zhruba do týdne bude k dispozici," uvedl. 

"Vakcíny na chřipku ve valné většině lékáren nejsou k dispozici, ty si je tak nemohou pro své klienty objednat," prozradila TN.cz také mluvčí České lékárnické komory Michaela Bažantová. I podle ní by se však měly objevit okolo 15. října.

Na vakcíny čekají také samotní lékaři. "Zatím na ně čekám, dorazit by snad měly příští týden," prozradil praktický lékař z Moravskoslezského kraje, který chce zůstat v anonymitě. "Vakcínu Influvac Tetra máme, objednávala se dopředu. Naopak vakcína Vaxigrip Tetra opravdu není, máme však přislíbeno, že by měla dorazit," potvrzuje také lékařka z Karlovarska.

Podle lékařů ale není důvod k panice. Chřipková epidemie případně hrozí až na začátku příštího roku, očkovat se tak může až do poloviny prosince.

Související obsah

Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) uvedl, že vakcína Vaxigrip Tetra se začala opět dodávat v pondělí 7. října. "Může trvat ještě několik dní, než se daný léčivý přípravek dostane z distribuce přímo do lékáren," tvrdí mluvčí ústavu Barbora Peterová. V distribuci už mají být také vakcíny Influvac Tetra. "Postupně budou k dispozici v lékárnách a v ordinacích praktických lékařů," informovala Martina Jakelová, mluvčí společnosti, která tento druh vakcín vyrábí.

Problémy však nejsou jen u vakcín proti chřipce. Dodavatel přípravku Vigantol opět hlásí výpadek. Kapky s vitaminem D přitom předepisují lékaři novorozencům a kojencům. "Lék chodí do Česka nepravidelně," vysvětluje mluvčí lékáren Dr. Max. "Dne 1. října bylo opět držitelem nahlášeno přerušení dodávek léčivého přípravku Vigantol," potvrzuje také mluvčí SÚKL. 

Z výrobních důvodů jsou přerušeny dodávky také léku na bolest Novalginu. "Předpokládané datum obnovení je 16. října tohoto roku," slibuje mluvčí Státního ústavu pro kontrolu léčiv Peterová. 

Související obsah

Naopak oblíbená mast Framykoin už by měla být v lékárnách k sehnání. "Zhruba před týdnem jej uvolnili, takže v našich lékárnách už je k dostání," vzkázal mluvčí lékáren Dr. Max Michal Petrov. Dostupnost jednotlivých léků si můžete jednoduše ověřit v databázi na webových stránkách SÚKL.


V únoru Česko zasáhla chřipková epidemie. Více v reportáži TV Nova:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz