Loučení

Netruchlí se jen na Žofíně, lidé se s Mistrem loučí po celé republice

Prostranství před vilou na Bertramce, kde do posledních dní Karel Gott žil, se hned po jeho smrti proměnilo v pietní místo. Ulici před vilou zaplavily tisíce svíček. A lidé nejen tam stále proudí.

A den, kdy se celé Česko v paláci Žofín na Slovanském ostrově s legendárním zpěvákem loučí, není žádnou výjimkou. Někteří truchlící dokonce navštívili jak Žofín, tak právě Bertramku.

Fanoušci Karla Gotta sem jezdí opravdu zdaleka - nejen ze sousedního Slovenska, ale například také z Itálie. Jedna z fanynek reportérce TV Nova řekla, že je pro ní dnešek symbolický, protože naposledy Karla Gotta viděla na koncertě právě na Žofíně, kde je nyní vystavena rakev.

Pietní místa jsou ovšem i v jiných částech republiky, nejen v metropoli. Například v kapličce v Rozkoši u Humpolce, kde Mistra připomíná hudba, svíčky i podobizna. Běžně se přitom kaplička otevírá jen jednou ročně.

Související obsah

Lidé na zpěváka vzpomínají i ve Velké Bíteši, kde má Karel Gott hvězdu na chodníku slávy. Jako místa piety slouží i některé radnice - třeba ve Zlíně, Ústí nad Labem, Třebíči nebo Moravských Budějovicích.

pez, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Chile povolilo sňatky osob stejného pohlaví

Chilský kongres schválil sňatky mezi osobami stejného pohlaví. Zákon ještě musí podepsat prezident, ale ten se již dříve vyslovil pro. V konzervativní katolické zemi trvalo schválení zákona čtyři roky. Chile se tak přidalo k více než dvacítce zemí světa, kde jsou homosexuální sňatky legální. Z latinské Ameriky jsou to ještě Argentina, Brazílie, Kolumbie, Kostarika a Uruguay.

Krátká zpráva

Odborníci uklidňují, omikron nebude horší než delta

Dle dosavadních zjištění je „téměř jisté“, že covidová mutace omikron nevyvolává těžší průběh nemoci než varianta delta, spíše by to mohlo být naopak, i když je nakažlivější, prohlásil epidemiolog a poradce americké vlády Anthony Fauci. Podobně se vyjádřil představitel Světové zdravotnické organizace Michael Ryan, který nepochybuje o tom, že současné vakcíny ochrání i v případě omikronu před těžkou formou onemocnění koronavirem.

Píše se na Deník.cz