Domácí

Asijské berušky zamořují Česko. Úkryt hledají v domácnostech! FOTO

Asijské berušky zamořují Česko. Úkryt hledají v domácnostech! FOTO
Zdroj: Profimedia

Zdá se, že podzimní počasí opět spustilo invazi berušek, které si vybírají lidská obydlí jako úkryt před zimou. Nejedná se ale jen o slunéčka sedmitečná, lidem se v domech objevují také asijské berušky. Ty mohou občas kousat, pro člověka nebezpečné nejsou, výrazně ale ohrožují právě česká slunéčka.

I letos lidé začínají hlásit nálety ohromného množství berušek, které si hledají úkryt před nastupující zimou. Nejedná se ale jen o slunéčka sedmitečná, stále častěji jde o slunéčka východní.

Ta mají více teček, jiný druh naopak poznáme podle černých krovek s červenými tečkami. Podle odborníků mohou člověka kousnout, neměla by představovat zdravotní riziko, může objevit mírná reakce jako po štípnutí jiným hmyzem. Citlivějším osobám může škodit i alergen uvolněný z uhynulých tělíček, která zetlejí přes zimu v domácnosti.

Asijské berušky mohou být v české přírodě i prospěšné. Podle entomologů jsou totiž aktivnější v požírání mšic a dalších škůdců v ovocných sadech.

Asijské berušky ale vytlačují ty české. Podle entomologů jsou to právě slunéčka východní, která vytlačují slunéčka sedmitečná.

  

Související obsah

Zaručený způsob, jak beruškám zabránit v invazi do bytu, pravděpodobně není, odborníci doporučují ucpat okna, ani to ale nezaručí, že se červení broučci do obydlí nedostanou. A když už se k vám probojují, stačí je vyluxovat.

Obsadily asijské berušky i váš dům? Pošlete nám fotografii na email zpravy@nova.cz nebo na profil TN.cz na facebooku. Nezapomeňte uvést, kde byla fotka pořízena. Děkujeme!

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Muž postřelil v mexickém hotelu tři Kanaďany, jeden zemřel

Spor mezi hotelovými hosty v mexickém letovisku na karibském pobřeží nedaleko Cancúnu vyvrcholil střelbou. Tři kanadští turisté skončili v nemocnici, kde jeden z nich zemřel. Střelec je na útěku a hledá ho policie. Důvod hádky zatím strážci zákona nezveřejnili.

Krátká zpráva

Japonsko zasáhlo silné zemětřesení

Jihozápad Japonska zasáhlo zemětřesení o síle 6,6 stupně, informovala agentura Kjódó. Epicentrum zemětřesení se nacházelo u nejjižnějšího ze čtyř hlavních japonských ostrovů, tedy Kjúšú. Na několika místech popraskalo vodovodní potrubí a objevily se i problémy s výpadky elektřiny. Žádné oběti na životech hlášené nejsou.

Píše se na Deník.cz