Domácí

Štípou a lezou pod oblečení, popisují lidé nálety velkého množství berušek

Berušky opět obsypávají fasády domů a tlačí se okny do domácností. Shluků těchto broučků si všímají lidé po celé republice, výjimkou nejsou ani velká města. Nejedná se jen o slunéčka sedmitečná, stále častěji se objevují asijské berušky. Častější výskyt potvrzují i čtenáři TN.cz.

Většího množství berušek si všimla například paní Jítka z Kladna, kterou překvapil netradiční vzhled brouků. Nejednalo se totiž o slunéčka sedmitečná, jde o slunéčka východní, která se od českých berušek liší.

Slunéčko východní se stalo jedním ze světově nejrozšířenějších slunéček, v současnosti se vyskytují téměř na všech kontinentech. "Zbavit se tohoto druhu v zemích postižených invazí, jako je Česká republika, je již téměř vyloučeno. Nicméně jeho negativní vliv na původní slunéčka není tak jednoznačný, jak se zprvu zdálo," píše časopis Akademie věd ČR Živa.

Asijské berušky jsou většinou červené se symetricky rozloženými černými skvrnami, jejich počet může být různý. Jiné formy mají krovky černé s červenými skvrnami.

Ztrpčují berušky život i vám? Fotografie a videa posílejte na email zpravy@nova.cz nebo na profil TN.cz na facebooku. Nezapomeňte uvést, kde jste berušky viděli. Děkujeme.

Slunéčka hledají na podzim útočiště před zimou, právě lidská obydlí bývají častým cílem těchto brouků.

Související obsah

"Již dva dny je máme v okolí domu, snaží se prolézt pod sítě na oknech. Vlétnout dovnitř. Je to nepříjemné, trochu štípou, lezou pod oblečení a do vlasů," popsala paní Šárka z Rokycanska.

Berušky se ve velkém objevují také například v Praze. "Od oka na stěně domu jich bylo asi 100, jestli ne víc. A jelikož jsem měl okno otevřené, tak jsem pak asi 30 nasbíral v bytě. Pak jsem to vzdal," uvedl pan Viktor.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz