Domácí

Štípou a lezou pod oblečení, popisují lidé nálety velkého množství berušek

Berušky opět obsypávají fasády domů a tlačí se okny do domácností. Shluků těchto broučků si všímají lidé po celé republice, výjimkou nejsou ani velká města. Nejedná se jen o slunéčka sedmitečná, stále častěji se objevují asijské berušky. Častější výskyt potvrzují i čtenáři TN.cz.

Většího množství berušek si všimla například paní Jítka z Kladna, kterou překvapil netradiční vzhled brouků. Nejednalo se totiž o slunéčka sedmitečná, jde o slunéčka východní, která se od českých berušek liší.

Slunéčko východní se stalo jedním ze světově nejrozšířenějších slunéček, v současnosti se vyskytují téměř na všech kontinentech. "Zbavit se tohoto druhu v zemích postižených invazí, jako je Česká republika, je již téměř vyloučeno. Nicméně jeho negativní vliv na původní slunéčka není tak jednoznačný, jak se zprvu zdálo," píše časopis Akademie věd ČR Živa.

Asijské berušky jsou většinou červené se symetricky rozloženými černými skvrnami, jejich počet může být různý. Jiné formy mají krovky černé s červenými skvrnami.

Ztrpčují berušky život i vám? Fotografie a videa posílejte na email zpravy@nova.cz nebo na profil TN.cz na facebooku. Nezapomeňte uvést, kde jste berušky viděli. Děkujeme.

Slunéčka hledají na podzim útočiště před zimou, právě lidská obydlí bývají častým cílem těchto brouků.

Související obsah

"Již dva dny je máme v okolí domu, snaží se prolézt pod sítě na oknech. Vlétnout dovnitř. Je to nepříjemné, trochu štípou, lezou pod oblečení a do vlasů," popsala paní Šárka z Rokycanska.

Berušky se ve velkém objevují také například v Praze. "Od oka na stěně domu jich bylo asi 100, jestli ne víc. A jelikož jsem měl okno otevřené, tak jsem pak asi 30 nasbíral v bytě. Pak jsem to vzdal," uvedl pan Viktor.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Prezidenti USA a Ruska projednají vojenskou situaci na Ukrajině

Americký prezident Joe Biden a ruský prezident Vladimir Putin chtějí v úterý prostřednictvím videohovoru prodiskutovat napjatou situaci na Ukrajině. "Biden podtrhne americké obavy z ruských vojenských aktivit na hranici s Ukrajinou a znovu potvrdí podporu Spojených států suverenitě a územní celistvosti Ukrajiny," uvedla mluvčí Bílého domu Jen Psaki v tiskovém prohlášení.

Krátká zpráva

Autobus v Keni strhl silný proud, utonulo přes 20 lidí

Více než 20 lidí se v sobotu utopilo při nehodě autobusu v Keni asi 200 kilometrů východně od hlavního města Nairobi. Jeho řidič se snažil přejet rozvodněnou řeku přes zatopený most, ale byl stržen silným proudem a převrátil se na bok. Autobus převážel členy katolického pěveckého sboru z východokeňského města Mwingi na obřad v okrese Kitui.

Krátká zpráva

V Rakousku demonstrovali odpůrci protiepidemických opatření

V sobotu demonstrovali v Rakousku odpůrci protiepidemických opatření. Ve Vídni se jich sešlo přes 40 tisíc. V zemi aktuálně platí tvrdý lockdown.

Píše se na Deník.cz