Sýrie

Kurdy podpoří syrská armáda. Asadova vojska míří k hranici s Tureckem

Kurdy podpoří syrská armáda. Asadova vojska míří k hranici s Tureckem
Zdroj: Profimedia

Důležitého spojence získali na pomoc proti tureckým jednotkám Kurdové. Na pomoc Syrským demokratickým silám vyšle vojáky syrská vláda. O rozhodnutí prezidenta Bašára Asada informovala státní agentura SANA.

Dosažení dohody se syrskou vládou potvrdilo v neděli večer vedení Kurdů. Kvůli zastavení turecké agrese se spojili s bývalými rivaly.

"Pokud si budeme muset vybrat mezi kompromisy a genocidou, určitě zvolíme přežití našeho národa", vysvětlil navázání spojenectví vrchní velitel Syrských demokratických síl Mazlum Kobani. Více než 130 000 lidí muselo kvůli bojům opustit své domovy v nebezpečné oblasti na severu Sýrie.

Obrovským problémem podle odpůrců turecké invaze je, že na severu Sýrie se nachází několik zajateckých táborů, v kterých se nachází i tisíce vdov a dětí po bojovnících Islámského státu.

Pro Kurdy po útoku Turecka není prioritou hlídání těchto táborů, ale obrana před Tureckem. Vedení kurdské samosprávy informovalo o tom, že ze zajateckého tábora Ajn-Ísa uprchlo přibližně 800 lidí a většina z nich jsou právě ženy a děti radikálů.

Související obsah

Turecko si na operaci najalo přibližně 12 000 žoldnéřů, při čemž se z velké části jedná o bojovníky z islamistických skupin. Žoldáci zavraždili nejméně 9 civilistů.

V sobotu zastavili auto 35leté kurdské političky Hevrin Khalefové na dálnici M4. Strážce a řidiče političky zastřelili a jí samotnou pak znásilnili a následně ukamenovali, přičemž si vše natočili. Politička byla generální tajemnicí strany Budoucí Sýrie.

Tureckou invazi v Sýrii odsoudily v sobotu na mimořádném setkání arabské státy. Český ministr zahraničí Tomáš Petříček si kvůli celé situaci předvolal tureckého vyslance. "Jedinou možností je diplomatické řešení", vyjádřil se Petříček.

Související obsah

V pondělí také zasedá rada ministrů zahraničních věcí Evropské unie. Německá kancléřka Angela Merkelová vyzvala tureckého prezidenta Erdogana k okamžitému zastavení invaze.

Na území Sýrie se stále nachází zhruba 1000 amerických vojáků. "Speciální síly, které se nacházejí na území Sýrie, chceme stáhnout, co nejbezpečněji a co nejrychleji," uvedl americký ministr obrany Mark Esper.
 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz