Turecko

Po útoku Turků utekly rodiny vojáků IS! Někdo popravil kurdskou političku

Ženy a děti bojovníků Islámského státu uprchly z jednoho ze zajateckých táborů v severní Sýrii po dělostřeleckém ostřelování. Uvedly to kurdské úřady. Obvinily také syrské spojence Turků ze zabití kurdské političky.

Turkům a jejich spojencům se v neděli zřejmě podařilo dobýt další kurdské město Suluk. V neděli také podle různých zdrojů uteklo ze zajateckého tábora Ajn Issa 100 až 785 žen a dětí bojovníků Islámského státu. Informace přinesla agentura Reuters.


Podle Kurdů zaútočili na Ajn Issa syrští spojenci Turků, které označují za žoldáky. Toho zřejmě využili někteří ze zadržených a zaútočili na stráže zevnitř. Tábor leží až 30 kilometrů jižně od hranic s Tureckem.

 

Související obsah


"Ostraha tábora je nyní velmi slabá. Je tam asi 60 až 70 bezpečnostních pracovníků, přičemž normálně jich tam na 12 tisíc zadržených dohlíží ne méně než 700," řekl agentuře Reuters Marvan Qamishlo z kurdských Syrských demokratických sil (SDF).


Kurdům se prý při protiútoku podařilo znovu dobýt Ras al-Ajn. Turci to ovšem odmítají. Podle OSN je nyní na útěku asi 130 tisíc civilistů. Dalších 400 tisíc lidí potřebuje pomoc a ochranu.

 

Související obsah


Kurdové také obvinili turecké spojence ze zabití kurdské političky. Pozorovatelé potvrdili smrt devíti civilistů při silničním přepadení - včetně političky Hervin Khalafové. Tureckem podporovaní rebelové to odmítají, prý zatím nepostoupili tak daleko.


Odhady ztrát po pěti dnech bojů se velmi rozchází. Zatímco Turci tvrdí, že se jim podařilo zneškodnit 480 kurdských bojovníků, které označují za teroristy, Kurdové prohlašují, že jejich ztráty dosáhly 76 mrtvých. Při bojích také mělo zemřít 52 kurdských civilistů a 18 tureckých. Ti měli padnout při minometném ostřelování tureckých měst z kurdských pozic.
 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz