Výzkum

Vědkyně volí rodinu před kariérou. Republika tak přichází o talenty

Vědkyně volí rodinu před kariérou. Republika tak přichází o talenty
Zdroj: Getty Images

Čeští vědci a vědkyně to nemají s rodičovstvím jednoduché. Péči o děti jim komplikuje nastavení vědeckého prostředí, kde je kladen důraz na neustálou produkci dat a publikaci výsledků. Tento systém funguje jako zběsilý kolotoč. Kdo z něj vypadne, má malou šanci do něj opět naskočit. Z tohoto důvodu až třetina vědkyň svou kariéru po založení rodiny nadobro opustí.

"Vědkyně matky se v ČR dostávají mezi dva mlýnské kameny. Na jedné straně je na ně vyvíjen tlak, aby s dětmi zůstaly doma nejméně po dobu tří let. Pokud se systému vzepřou a snaží se udržet krok se zběsilým vědeckým tempem, odnesou si nálepku krkavčí matky," říká Alena Fornůsková z Ústavu biologie obratlovců Akademie věd České republiky.

"Jste-li tři a více let doma s dětmi, je dost pravděpodobné, že se po návratu do práce dozvíte, že množství vaší odvedené vědecké práce je nedostatečné, a tudíž že máte dost malou šanci na získání grantu nebo stálého místa. Granty jsou přitom v současnosti pro setrvání ve vědecké profesi naprosto zásadní: Bez nich se jako mladý výzkumník či výzkumnice ve vědě udržíte jen stěží," dodává Fornůsková.

Výzkumy dokládají, že lidé začnou z vědy odcházet – třetina žen ve vědě po doktorském studiu skončí. Ženy, které ve vědě zůstanou, mají méně dětí, nebo volí bezdětnost. Česká republika tak může přicházet o možné talenty a také přichází o značné finanční prostředky investované do špičkového vzdělání těchto žen.

Zahraniční praxe přitom dokládá, že sladit vědu a rodinu nemusí být zas tak těžké. Tématem se zabýval i premiér Andrej Babiš na konferenci v Senátu Parlamentu ČR. Zavázal se konkrétní návrhy projednat na příštím zasedání Rady pro výzkum, vývoj a inovace. "Připravte nám teze, co máme změnit," řekl Babiš předsedkyni Akademie věd ČR Evě Zažímalové, která se přimlouvala za jednodušší systém udělování grantů a větší důvěru vůči žadatelům a žadatelkám.

Související obsah

Vědkyním by dle vyjádření Fornůskové i dalších rodičů ve vědě pomohly dostupné a kvalitní jesle od půl roku dítěte, změna grantového systému a zavedení stipendií, která by usnadnila podmínky pro vědce a vědkyně po návratu z rodičovské dovolené.

"Systém udělování grantů Grantové agentury ČR, které otevírají cestu k vědecké kariéře, je dnes nastaven nespravedlivě. Upřednostňuje ty, kteří od studií nepřetržitě pracují a kteří nemají závazky bránící ve vycestování do zahraničí na dlouhodobý pobyt," řekl Petr Brož z Geofyzikálního ústavu.

"Rodičovství přitom ale znamená, že ve vašem profesním životě nastane dlouhá pauza. Navíc vám vznikne i radost dělající závazek, který vám nedovoluje se jednoduše sebrat a odjet. Systém proto nutí mladé vědce a vědkyně si vybrat. Pokračovat ve vysněné práci, nebo se stát rodiči. A to by se mělo změnit. Máme mít možnost tyto dvě role skloubit," dodal Brož, který svoji akademickou dráhu po dobu dvou let utlumil, aby se mohl doma starat o svého potomka.

mik, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Chorvatský prezident je proti vstupu Finska a Švédska do NATO

Chorvatský prezident Zoran Milanović chce požádat chorvatského zástupce v NATO, aby země hlasovala proti vstupu Finska a Švédska do NATO. Řekl to stanici N1 TV. Záhřeb by podle něj měl uplatňovat právo veta do doby, než bude v sousední Bosně schválena volební reforma, která by usnadnila bosenským Chorvatům volit své zástupce do vedoucích funkcí. Vláda Andreje Plenkoviče ale se svým prezidentem nesouhlasí. Milanović podle premiéra zastává proruské postoje.

Krátká zpráva

Bývalý král Juan Carlos se po letech v exilu vrací do Španělska

Někdejší španělský král Juan Carlos ve čtvrtek přiletí do vlasti po téměř dvou letech exilu ve Spojených arabských emirátech. Tam se 84letý šlechtic uchýlil poté, co ho vyšetřovali kvůli korupci. Úřad španělského generálního prokurátora v březnu jeho případ zastavil. Bývalý panovník hodlá navštívit rodinu včetně svého syna krále Filipa VI. a po víkendu se vrátí do emirátů.

Píše se na Deník.cz