Demonstrace

Španělskem zmítají nepokoje, v ulicích Barcelony vzplála auta!

Demonstrace v Katalánsku na severu Španělska neutichly ani v noci na čtvrtek. Protestující v Barceloně zapálili desítky aut a zábavní pyrotechnikou ohrožovali i policejní vrtulník. Policie zadržela 20 lidí.

Ulice Barcelony už třetí noc po sobě připomínaly bitevní pole. Výtržníků už sice bylo méně, protesty ale byly bouřlivější.

Španělský premiér Pedro Sanchéz ve středu jednal s lídry opozice a slíbil, že vláda bude pevně a jednotně hájit práva všech Katalánců.

"Chtěl bych požádat katalánského premiéra, aby on a další členové vlády naplnili politickou a morální povinnost a bez výhrad, přímo, jasně a odhodlaně, odsoudili násilí v Katalánsku," řekl Sanchéz.

Související obsah

 

Předseda katalánské vlády Quim Torra zareagoval dvacet minut po středeční půlnoci a vzkázal, že pro zapalování aut ani jiný vandalismus není ospravedlnění.

"Vyzývám ke klidu a pokoji. Hnutí za nezávislost není a nikdy nebylo násilné. Vždy jsme násilí odsuzovali a budeme i nadále. Incidenty, které vidíme v ulicích naší země, nemůžeme dovolit. Musí to hned přestat," pustil se do demonstrantů Torra.

Protesty vypukly poté, co španělský soud poslal za mříže katalánské politiky, kteří před dvěma lety stáli za snahami o odtržení regionu od Španělska. Od pondělka policie zadržela desítky lidí. Zraněných je přes dvě stovky.

K Barceloně míří tisíce stoupenců nezávislosti z jiných měst. V pátek se tak očekávají další velké demonstrace.

pez, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz