Demonstrace

Obří protesty ochromily Barcelonu, do ulic vyšly statisíce lidí

Katalánsko a především jeho metropoli Barcelonu naprosto ochromila generální stávka. Téměř půl milionu lidí vyšlo v pátek do ulic na protest proti verdiktu španělského soudu nad katalánskými politiky, kteří usilovali o odtržení od Španělska.

Po čtvrtečních násilných střetech se páteční Pochody svobody obešly bez incidentů, bohužel ne na dlouho. Podle aktuálních informací španělských médií čelila policie v centru Barcelony útoku několika demonstrantů.

Zapálené barikády, popelnice a střety s policií - tak vypadaly ulice Barcelony i v noci na pátek.

Ráno však do Katalánska přineslo možná trochu nečekaný klid. Protesty přerostly v plánovanou generální stávku a účastníci průvodů svobody se od nočního násilí v ulicích distancovali. Přesto však Barcelona ve večerních hodinách hlásí několik útoků proti policii.

Související obsah

 

"Chceme rozhodovat o naší budoucnosti - bez násilí. Chceme protestovat klidně. Ale musí se o nás vědět - nepřestaneme bojovat za naši nezávislost," říká zastánce nezávislosti Manuel Capdevilla.

Lidé se vydali do Barcelony ze všech koutů Katalánska - někteří údajně ušli i přes 50 kilometrů. Desetitisíce lidí tak zablokovaly několik hlavních tepen směřujících do metropole. Chrám Sagrada Familia, který obklopily stovky lidí, dokonce úřady úplně uzavřely.

Ve velkém se protestovalo v hlavní baště separatistů - Gironě - asi 100 kilometrů severně od Barcelony. Ve stotisícovém městě údajně vyšlo do ulic na 60 tisíc lidí.

Španělský premiér Pedro Sánchez už kvůli napětí v Katalánsku jednal s opozicí - jasně odsoudil násilí a chce údajně najít kompromis, s nímž budou souhlasit jak zastánci, tak odpůrci nezávislosti regionu.

Podle průzkumů je totiž přesně polovina obyvatel hospodářsky velmi bohatého regionu proti odtržení Katalánska od Španělska.

pez, Martina Nášelová, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz