Příměří

USA a Turecko dohodly příměří, v Sýrii přesto dál zní palba!

Turecko a Spojené státy se ve čtvrtek dohodly na pozastavení vojenské operace na severovýchodě Sýrie. Po jednání s tureckým prezidentem Erduanem to potvrdil americký viceprezident Mike Pence. Přesto ale boje v Sýrii neutichají.

Po osmi dnech bojů příměří. Spojeným státům se podařilo dohodnout s Tureckem, aby pozastavilo svou vojenskou invazi do Sýrie.

"Jsem hrdý, že mohu oznámit, že se Spojené státy a Turecko díky pevnému vztahu mezi prezidentem Trumpem a jeho tureckým protějškem Erdoganem dohodly na příměří v Sýrii," dmul se pýchou Pence.

I přesto ale na hranicích dál zní střelba a palba pokračuje. Zatímco Pence mluví o příměří, Turecko zdůrazňuje, že jde jen o dočasné pozastavení bojů.

"Operaci nezastavíme, jen přerušíme. Toto není příměří. Příměří mohou uzavřít dvě legitimní strany. My přerušíme boje, aby teroristé mohli odejít z bezpečnostní zóny, jejíž vytvoření je cílem celé operace," konstatuje turecký ministr zahraničí Mevlut Cavusoglu.

Související obsah

 

Ankara chce kurdské milice YPG, které považuje za teroristy, vytlačit z třicetikilometrové zóny u syrsko-tureckých hranic. Ta se má podle plánů Turecka stát bezpečnostní zónou, kam Turecko přesune více než tři miliony syrských uprchlíků. Spojené státy s tím souhlasí.

Spojené státy výměnou za klid zbraní nabídly, že odvolají hospodářské sankce, které na Turecko po zahájení vojenské operace uvalily. Jednání o dohodě trvala dlouhých devět hodin a skeptici upozorňují, že dohoda nemluví o stažení tureckých jednotek ze Sýrie.

Pokud se Kurdové skutečně během sto dvaceti hodin stáhnou, Ankara slibuje, že klid zbraní bude trvalý. Za osm dní turecké ofenzívy zahynulo v Sýrii nejméně 72 civilistů a 300 tisíc lidí muselo opustit své domovy.

pez, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz