Brexit

Dohoda neprošla, Johnson musel Brusel opět požádat o odklad brexitu

Britský parlament se v sobotu po 37 letech sešel na mimořádné schůzi, kde měli poslanci hlasovat o nové brexitové dohodě. K tomu nakonec nedošlo - schválili totiž tzv. Letwinův dodatek, kvůli kterému musel premiér Boris Johnson požádat Brusel o další odklad brexitu.

Britší poslanci na sobotní mimořádné schůzi schválili tzv. Letwinův dodatek, který posouvá přijetí nové brexitové dohody, dokud nebude její obsah součástí zákona. K hlasování o samotné dohodě tak v sobotu vůbec nedošlo.

Dodatek konzervativního poslance Olivera Letwina v praxi znamená, že premiér musel požádat Evropskou unii o odklad brexitu do konce ledna 2020. Tato povinnost mu vyplývá z tzv. Bennova zákona. Podle agentury Reuters dodatek v parlamentu prošel o 16 hlasů. Největší podporu získal u labouristů.

Boris Johnson ale nejprve odklad brexitu v žádném případě nepřipouštěl a Bennův zákon odmítl dodržet. "Nebudu s Unií jednat o odkladu a ani zákon mě k tomu nedonutí. Další odložení téhle zemi nepřinese nic dobrého," prohlásil. Dodal, že brexitovou dohodu plánuje předložit poslancům k hlasování příští sobotu. "Ta nejlepší věc, kterou můžeme udělat pro Spojené království a pro celou Evropu, je, že odejdeme 31. října s novou dohodou," řekl.

Související obsah

Šéf labouristů Jeremy Corbyn premiéra upozornil, aby si dával pozor na své výroky a varoval ho před porušením zákona. Poslanci se podle něj nenechají vydírat. "Jestli si myslíte, že stojíte nad zákonem, pane premiére, můžete skončit u soudu," vzkázal Johnsonovi poslanec Skotské národní strany Ian Blackford. Předseda Evropské rady Donald Tusk na twitteru sdělil, že s Johnsonem telefonoval a očekává od něj dopis s žádostí o odklad brexitu.

Johnson mu v telefonátu podle britského deníku The Guardian slíbil, že dopis s žádostí zašle během několika hodin. Očekává se, že Tusk bude muset s představiteli Evropské unie konzultovat, jak postupovat dál. Může to zřejmě trvat i několik dní. Podle úředníků v Bruselu ale není pochyb o tom, že žádosti bude vyhověno.

Na nové dohodě o odchodu Británie z Unie se Boris Johnson dohodl tento týden v Bruselu s šéfem Evropské komise Jeanem-Claudem Junckerem. S výsledkem byl velmi spokojený. Dohoda je prý výhodná jak pro Velkou Británii, tak pro Evropskou unii.

Vláda Borise Johnsona však nemá v Dolní komoře většinu, už od začátku se proto očekával těsný výsledek. Britští poslanci už předtím opakovaně odmítli brexitovou dohodu, kterou v minulém roce vyjednala tehdejší premiérka Theresa Mayová. Pokud by i sobotní hlasování dopadlo neúspěšně, Johnson by na základě britské legislativy musel požádat Brusel o odložení ochodu Velké Británie z EU.

Připomeňte si vývoj okolo brexitu v reportáži TV Nova:

TN.cz

K tématu Brexit

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz