Zahraničí

Masivní protesty proti brexitu! Do ulic Londýna vyšly desetitisíce lidí

Zatímco britský parlament na mimořádné schůzi projednává novou brexitovou dohodu, o které budou poslanci ještě dnes hlasovat, do ulic Londýna vyšly desetitisíce demonstrantů. Ověšeni vlajkami Velké Británie a Evropské unie protestují proti brexitu a volají po novém referendu.

Obrovské masy protestujících lidí vyšly v sobotu do centra hlavního města Velké Británie. Shromažďují se v Hyde Parku, okolí stanice metra Oxford Circus a také kolem samotného parlamentu, kde probíhá první mimořádná schůze po 37 letech. Poslanci na ní budou hlasovat o nové brexitové dohodě, kterou s Bruselem dojednal premiér Boris Johnson.

Zatímco uvnitř parlamentu poslanci vedou dlouhá jednání, venku desetitisíce lidí demonstrují proti brexitu a požadují vyhlášení nového referenda. S sebou si přinesly obří transparenty, vlajky Evropské unie a zesměšňující podobizny Borise Johnsona.

Podle britského deníku Metro se jedná o jeden z největších protestů v historii Londýna. Mezi demonstranty je i starosta města Sadiq Khan. Organizátoři kampaně People's Vote zároveň lidi v ulicích přesvědčují, aby podepsali otevřený dopis premiérovi, lídrům Evropské unie, poslancům a europoslancům, ve kterém je žádají o možnost zjistit, zda britský lid stále stojí o brexit.

Související obsah

 

Mezi protestujícími jsou i ti, kteří nemají problém s brexitem jako takovým, ale s podmínkami, za jakých proběhne. Nová dohoda podle nich neodpovídá tomu, co jim bylo slíbeno. V sobotu podle BBC vyjdou do ulic i zastánci brexitu. Tzv. pochod za demokracii proběhne v centru města Manchester.

Mimořádné zasedání parlamentu začalo v 10:30, na samotné hlasování by ale mělo dojít až po půl čtvrté odpoledne. Do té doby se premiér pokusí zákonodárce přesvědčit, aby schválili podmínky vystoupení Velké Británie z EU, na kterých se dohodl s předsedou Evropské komise Jeanem-Claudem Junckerem.

Na podrobnosti o vyjednávání o podmínkách brexitu se můžete podívat v reportáži TV Nova:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz