Demonstrace

Vlna násilí děsí premiéra Katalánska, chce sednout k jednacímu stolu

Vlna násilí děsí premiéra Katalánska, chce sednout k jednacímu stolu
Zdroj: Profimedia

Katalánský premiér Quim Torra zve zástupce španělské vlády k jednacímu stolu. Výzvu adresoval do Madridu v sobotu poté, co už pátou noc po sobě celý region ochromily rozsáhlé protesty. Ty vypukly poté, co soud zatočil s vůdci katalánského separatistického hnutí.

Obří protest se v Barceloně, metropoli regionu, odehrál v pátek večer. Do ulic vyrazilo přes půl milionu lidí. Pochody byly nejprve poklidné, ale záhy vypuklo násilí.

Jak připomíná CNN, policisté 64 lidí zadrželi, na devadesát lidí také utrpělo při násilných protestech zranění. Demonstrace vypukly v pondělí, od té doby muži zákona při střetech zadrželi tři stovky lidí. Na dvě stě policistů se zranilo, zuřící demonstranti také poškodili na 170 vozidel.

Torra na sobotu svolal tiskovou konferenci. Na ní vyzval španělského premiéra Pedra Sanchéze, aby "určil den a čas pro usednutí k jednacímu stolu."

Související obsah

 

"Je to jejich odpovědnost a povinnost, je to důležitější než kdy jindy. Už dlouho požadujeme politické řešení konfliktu," uvedl Torra.

Barcelonská radnice také oznámila, že při protestech v minulých dnech shořely stovky odpadkových košů, poškozené jsou také chodníky, stromy či dopravní značky. Škodu město vyčíslo asi na 1,5 milionu eur (necelých 40 milionů korun).

Připomeňte si protesty v páteční reportáži TV Nova:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz