Zubař

Zubním pohotovostem hrozí kolaps, lékaři se na služby nehlásí

Situace na zubních pohotovostech u nás se opět stává kritickou. A hrozí jim kolaps, stejně jako loni, hlavně na konci roku. Například jen v Liberci se do prosincových služeb přihlásili pouze tři lékaři.

Služby tam sjednává kraj a podle náměstka libereckého hejtmana je problém v systému dobrovolnosti. Nemocnice přitom lékařům nabízejí za pět hodin práce šest a půl tisíce korun.

"Jedu ze Cvikova 40 kilometrů, protože nemůžu spát, jak mě to bolí, tak teď nevím, kam mám jít. Přišlo to náhle," popsala Růžena Radová poté, co zjistila, že liberecká zubní pohotovost je o víkendu zavřená.

A peníze, které si lékař na liberecké pohotovosti vydělá za pouhou hodinu své práce? Je to 1300 korun. Odsloužit tady musí 5 hodin. To je 6500 za směnu.

"Já si nemyslím, že to je málo. I když já bych byl ochotný dát jakoukoli částku, aby mě někdo ošetřil. Mně to přijde nenormální. Pojedu domů, nacpu se prášky," zoufal si jiný pacient.

Nemocnice poskytuje lékařům plně vybavenou ordinaci včetně sester. "Ta situace je nedobrá. Podobné výpadky očekáváme v měsíci listopadu a na měsíc prosinec máme pouze tři lékaře," popisuje mluvčí špitálu Václav Říčař.

Související obsah

 

"Já to beru jako pomoc lidem, který to potřebují. Plus je to docela dobré výletní místo. Člověk si tam něco odslouží, něco si tam užije a potom jede domu. Kombinace práce, poslání a zábavy," vypočítává zubař Milan Drahoš.

Sehnat zubaře je povinností krajských úřadů. "Můj vzkaz je jediný. Máme zhruba 200 zubařů v celém kraji, jednu pohotovost, takže by to na každého vyšlo jednou za 200 dní. By měli kolegové zubaři nastoupit a jít pracovat," tepe dentisty náměstek libereckého hejtmana pro zdravotnictví Přemysl Sobotka.

Jenže to nefunguje. Kraje prý nemají jinou možnost, než zubaře prosit. "Zrušení principu dobrovolnosti by nám samozřejmě pomohlo," má jasno mluvčí liberecké nemocnice.

A tak reálně hrozí, že to o svátcích na zubních pohotovostech bude vypadat stejně jako vloni. Podle ministerstva zdravotnictví se ale ke zrušení dobrovolnosti služeb pomalu schyluje.

pez, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Další podpora Ukrajiny. Spojené státy pošlou pomoc za 933 miliard korun

Šéf Bílého domu Joe Biden podepsal zákon o poskytnutí pomoci Ukrajině ve výši téměř 933 miliard korun. Vojenská a humanitární podpora je údajně nejvyšším balíkem americké zahraniční pomoci za posledních alespoň 20 let. Spojené státy Ukrajině od začátku války poslaly pomoc zhruba za 1,26 bilionu korun.

Píše se na Deník.cz