Kamion

Čechům se do kamionů vplížili migranti, teď jim chodí obří pokuty!

Českým řidičům kamionů začínají chodit statisícové pokuty za to, že se jim v minulosti vloupali do auta migranti a chtěli se tajně nechat převézt přes hranice. Většina těchto případů se odehrála kolem francouzského města Calais, odkud se uprchlíci snažili do Velké Británie dostat. Pokuty britské úřady po řidičích vymáhají dokonce i v případech, kdy prokázali, že o migrantech v autě vůbec nevěděli.

Dva roky staré video zachytilo nevítané pasažéry lezoucí z kamionu. Řidič pokutu nedostal, protože na migranty sám upozornil. Pan Němec ale takové štěstí neměl. Před třemi lety se mu v nestřežené chvíli naskládalo do auta 14 Eritrejců a odhalili je až policejní psi.

"Projel jsem francouzskou celní kontrolou, projel jsem anglickou pasovou kontrolou,  když jsem čekal v řadě na trajekt, tak to obcházeli se psy a ti ty migranty vyštěkali," vzpomíná Tomáš Němec.

Pak se dva roky skoro nic nedělo, po dvou letech přišla první pokuta na 8 600 liber. Byl to obyčejný dopis v angličtině. Potom, co sepsal odvolání, doložil, že náklad zabezpečil a celou cestu kontroloval, Němcovi úřady snížily pokutu z 250 tisíc korun na 18 tisíc.

Související obsah

 

"Největší problém těch pokut je, že ty pokuty dochází obyčejným dopisem, nikoli doporučeně," myslí si europoslanec Tomáš Zdechovský.

Šoféři mají problém s angličtinou a dopisu bez pruhu nevěnují pozornost. Přitom, kdyby se proti rozhodnutí odvolali, mohou dosáhnout snížení pokuty na minimum. Jak postupovat řidičům radí i sdružení dopravců Česmad. Podle něj by měli náklad důkladně zabezpečit, pravidelně kontrolovat a kontroly zapisovat. Zámek, celní lanko, nebo plomba pro migranty sice nejsou překážkou, spolu s takzvaným checklistem jsou ale pro úřady polehčující okolnost.

V případě, že se řidiči neprokáže podíl na převaděčství, hrozí mu v Británii pokuta až 60 tisíc korun za každou nalezenou osobu.

pez, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz