Domácí

Epidemie chřipky bude horší než loni, bojí se experti. Posílili vakcínu!

Česko čeká během nadcházející zimy vážnější chřipková epidemie než loni. Předpovídají to hygienici, podle kterých se dají údaje vyčíst z počtu onemocnění v zemích na jižní polokouli, kde zima právě skončila. Farmaceutické společnosti prý kvůli tomu už i změnily složení vakcíny, která letos obsahuje očkovací látky proti více druhům chřipky.

Ordinace praktických lékařů se podle hygieniků mohou nadcházející zimu plnit ještě výrazněji než během té minulé. Chřipková epidemie tehdy zasáhla bezmála milion lidí.

Chřipku provázejí horečky, únava, nevolnost a bolesti hlavy. Většinou se člověk vyléčí do dvou týdnů, 625 lidí ale při poslední epidemii skončilo na jednotce intenzivní péče, 195 jich nakonec zemřelo. Proti předloňské chřipkové epidemii šlo o pokles, tehdy zemřelo 261 lidí.

Letos by ale podle lékařů a hygieniků mohla chřipka opět nabrat na síle. "Víme, že se opakují epidemie v různých silách, takže se dá předpokládat, že klidně letos by právě ta chřipková epidemie mohla být silnější," tvrdí praktický lékař Petr Kožoušek.

Související obsah

A silnější je i letošní vakcína proti chřipce. Obsahuje látku proti více typům chřipkového viru. "Měla by poskytovat větší spektrum ochrany. Vakcína obsahuje, jako obvykle, kmeny chřipky A, a ta novinka je, že obsahuje dva kmeny chřipky B," uvedl epidemiolog Josef Trmal.

Chřipka je podle lékařů nebezpečná hlavně u malých dětí a starších lidí. Přesto v Česku vakcinace příliš populární není. Pravidelně se nechává očkovat jen okolo 5 % populace. Na síle chřipková epidemie nejčastěji nabírá po Novém roce, na očkování je proto právě teď nejlepší čas.

sei, TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz