Eroze

Kvůli suchu se mají pole "porcovat", zemědělci nová pravidla tepou

Zemědělci v Česku kritizují nová pravidla hospodaření, která jim naordinovalo ministerstvo zemědělství. Od roku 2021 totiž už nebude možné osít větší lán než 30 hektarů jedinou plodinou. Má se tím prý snížit eroze půdy a vyřešit i problémy spojené se suchem.

Vyprahlá pole s hlubokými prasklinami nebo naopak bleskové povodně kvůli vodě, která během pár minut steče z nekonečných polí. Takzvané erozně ohrožené pozemky už musejí zemědělci rozdělovat, nově se toto nařízení ale bude týkat všech zemědělských ploch - i těch na rovinách.

Farmáři tvrdí, že nové nařízení zbytečně zdraží pěstování plodin. Je stanoveno několik způsobů, jak více než třicetihektarové pozemky rozdělit - třeba dvaadvacetimetrovým zatravněným pásem.

"Přijdeme o část orné půdy tím, že tam budeme muset dát víceletou pícninu," trápí předsedu Agrodružstva Morkovice Josefa Uchytila.

Více rozdělených polí znamená i více cest k nim. Pusťte si reportáž TV Nova:

"Sledujeme tím lepší členitost krajiny, zvýšení biodiverzity, chceme napomoci vodnímu režimu v krajině," vysvětluje mluvčí ministerstva Kateřina Belinová.

Například zemědělci z Kojetína budou muset více než stohektarové pole rozdělit na několik podstatně menších částí. Naprosto nesmyslná je podle farmářů hlavně striktní hranice třiceti hektarů.

"Komplikace to bude pro pozemky, které jsou těsně nad hranicí 30 hektarů, kterých máme zhruba třicet," zoufá si Uchytil. Dělení lánů prý nahraje i přemnoženým hlodavcům. Škody, které na letošní sklizni hraboši způsobili, se podle odhadů vyšplhají nad půl miliardy korun.

pez, TN.cz

K tématu Eroze

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz