Naše Česko

Ministerstvo nabízí miliony na sázení stromů! Získat je můžete i vy

Ministerstvo nabízí miliony na sázení stromů! Získat je můžete i vy
Zdroj: Getty Images

Ministerstvo životního prostředí posílá desítky milionů korun na zlepšení stavu krajiny, a to hlavně na její schopnost zadržovat vodu a pomáhat tak v boji proti suchu. Na výsadbu stromů v krajině je vyhrazených 20 milionů korun.

Cílem státního Programu péče o krajinu je zlepšení stavu české krajiny. O to se také snaží projekt Sázíme budoucnost, který plánuje v Česku vysadit deset milionů stromů (přibližně jeden za každého občana ČR).

Aktuální číslo vysazených stromů je 998 182 a podle Nadace Partnerství už v březnu dosáhnou prvního milionu. Do výsadby se prostřednictvím projektu Sázíme budoucnost může zapojit každý. Na dotace mohou dosáhnout města, obce, místní spolky, neziskové organizace, ale také jednotlivci.

Související obsah

V rámci dotací mohou lidé vytvořit tůně a mokřady nebo vysazovat nové aleje a remízky. Dohromady dotační Program péče o krajinu uvolní až 60 milionů korun, požadovaná částka jedné dotace ale nesmí překročit více než 250 tisíc.

"V obcích máme velké množství povrchů, které města přehřívají. Stromy a zeleň jsou nejefektivnějším ochlazovacím prvkem. Proto potřebujeme víc zeleně, parků a stromů v ulicích," vysvětluje Miroslav Kundrata z Nadace Partnerství.

Související obsah

Neméně důležitá je výsadba a péče o stromy v krajině. Hlavně díky tomu, že výsadby pomáhají dělit velké lány, snižovat erozi a zadržovat vodu, která je v Česku kvůli suchu z posledních let tolik potřeba. Stromy velmi účinně napomáhají zvýšení odolnosti měst a krajiny vůči klimatickým změnám.

Podpořené projekty  by měly pomáhat zlepšit zadržování vody v krajině nebo utváření mikroklimatu. Žádosti o dotace je možné podávat do 29. března 2021 na regionálních pracovištích Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.

Související obsah

Není to ale jen tak! Žadatel o dotace musí splnit všechny důležité kroky k uskutečnění výsadby, jako například zajistit povolení od majitele pozemku nebo zkontrolovat, jestli místem nevedou technické sítě, kabely a podobně. Také musí zajistit následnou péči o vysazené stromy.

Podívejte se na reportáž z podzimní výsadby aleje:

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz