Energetika

Bez jádra se stane Česko závislé na dovozu energií, tvrdí nová studie

Bez jádra se stane Česko závislé na dovozu energií, tvrdí nová studie
Zdroj: Profimedia

Obnovitelné zdroje nebudou stačit, je potřeba stavět nové bloky jaderných elektráren. Tvrdí to ministr průmyslu Karel Havlíček (za ANO) na základě studie, která posuzuje vývoj energetického průmyslu v celé Evropě.

Jaderné i fosilní elektrárny v České republice pomalu dosluhují. Podle výhledu "Mid-term Adequacy Forecast“ (ENTSO-E MAF) čeká Českou republiku do roku 2040 úbytek výrobních zdrojů, které ovšem nepůjde nahradit obnovitelnými zdroji energie.


Výhled nastínil dva budoucí scénáře. První počítá s útlumem na fosilních zdrojích ve výši 6342 MW a poklesem instalovaného výkonu jaderných elektráren na výši 2 137 MW a rozvojem obnovitelných zdrojů ve výši 6 560 MW.


Druhý, nízkouhlíkový scénář, předpokládá útlum uhelných elektráren o výši 7 818 MW, výkon jaderných elektráren a obnovitelných zdrojů energie by zůstal stejný jako v prvním scénáři.

 

Související obsah


"Výsledná bilance pro Českou republiku vychází v obou scénářích jako výrazně deficitní, od roku 2030 by se postupně začínala stávat závislou na dovozu elektrické energie ze zahraničí. K roku 2040 by Česká republika potřebovala import elektřiny 23 TWh v prvním scénáři a až 30 TWh v druhém scénáři," řekl předseda představenstva ČEPS Martin Durčák.


Ministerstvo průmyslu proto připravuje strategické rezervy pro roky 2025 až 2035 a dokončilo novelu zákona o podporovaných zdrojích energie. Spoléhá ale hlavně na jadernou energii.


"Máme jasný jízdní řád dostavby jaderných zdrojů, podle kterého intenzivně a průběžně připravujeme výstavbu nového bloku jaderné elektrárny Dukovany. A během dalších pěti let se musí otevřít diskuse nad dalšími bloky v Temelíně. Jádro v České republice umíme a nezbytně potřebujeme. Od strategické výstavby nových jaderných bloků v ČR nelze ustoupit,“ prohlásil ministr průmyslu Karel Havlíček (za ANO).
 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz