Jód

Němci se bojí jaderných nehod, i v Česku. Ve velkém kupují jód

Německo objednalo 190 milionů jódových tablet pro případ vážné jaderné nehody. Riziko přitom Berlín vidí hlavně u sousedů včetně Česka. Vlastní jaderné bloky chce Německo odstavit do konce roku 2022.

Německo investovalo do nákupu 50 milionů balíčků s tabletkami jódu 217 milionů korun. V případě vážné jaderné nehody je mají ve více než osmdesátimilionové zemi dostávat děti, mladiství a těhotné ženy.

Jód totiž chrání v případě ozáření před rakovinou štítné žlázy. Němci se bojí, že by se mohlo opakovat něco podobného, co se stalo před osmi lety v japonské Fukušimě.

"Fukušima nás naučila dvě věci. Za prvé, že s haváriemi reaktorů na stupni INES 7 musíme počítat. Jsou pravděpodobnější, než jak jsme je dříve vnímali. A za druhé, že mohou existovat každodenní úniky a při změně směru větru to může ovlivnit mnohem více oblastí než při výjimečném uvolnění," uvedl podle stanice WDR radiobiolog Wolfgang Müller.

Komise, která věc řeší od havárie v Japonsku, má jasno i v tom, kdo toto riziko může představovat. "Myslete na Belgii, na Francii, na Švýcarsko, na Česko, na Švédsko. A když se tam něco stane, musíme samozřejmě německé obyvatelstvo chránit," uvedl Müller.

Související obsah

 

"V Evropě proběhla i po Fukušimě kontrola jaderných elektráren z hlediska jejich odolnosti vůči těm nejrůznějším vlivům, a v podstatě všechny elektrárny těmito testy musely projít, takže se dá říct, že splňují určitá kritéria a požadavky na jejich bezpečnost. České jaderné elektrárny jsou poměrně vysoce bezpečné. Taky jsme prošli těmi testy, prošli jsme úspěšně," řekla TV Nova ředitelka Sekce pro radiační ochranu Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Karla Petrová.

Německo, které má v tuto chvíli sedm funkčních jaderných elektráren, je chce všechny do 31. prosince roku 2022 odpojit ze sítě. Energii bude primárně čerpat z obnovitelných zdrojů. Podle kritiků to ale stačit nebude. Kvůli udržení stability přenosové sítě budou Němci navíc zřejmě muset kupovat elektřinu vyrobenou v jaderných reaktorech ve Francii, která je největším vývozcem elektřiny v Evropě.

vbo, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz