Jméno

Oblíbená dětská jména po krajích: Jaké vede u vás? VELKÝ PŘEHLED

Oblíbená dětská jména po krajích: Jaké vede u vás? VELKÝ PŘEHLED
Zdroj: ČSÚ

Ve většině krajů, stejně jako v celorepublikovém žebříčku, zvítězila v oblíbenosti jména Eliška a Jakub. Objevily se ale i výjimky, například v Olomouckém kraji byla na prvním místě Veronika. Podívejte se, jaká jména jsou nejoblíbenější ve vašem regionu.

Na prvních třech místech ve 14 krajích Česka se vystřídalo jen 13 dívčích a stejný počet chlapeckých jmen. Ve většině regionů se v lednu 2019 nejvíce rodičů rozhodlo pro Elišku a Jakuba - obě jména vedla v devíti krajích. Najdou se ale i výjimky, vyplývá z dat Českého statistického úřadu (ČSÚ).

Například ve Středočeském a Jihomoravském kraji se na první místo v oblíbenosti dostala Anna. V Královéhradeckém a Jihočeském kraji se zase na začátku roku narodilo nejvíce Viktorií. Největším unikátem je Olomoucký kraj, kde nejvíc rodičů svou holčičku pojmenovalo Veronika.

Nejvíce rodičů v Plzeňském a Jihočeském kraji vybralo pro chlapečka jméno Jan. V Libereckém kraji zase vedl Tomáš a v Karlovarském David. V pardubickém regionu to zase byla remíza mezi Davidem a Jakubem.

Související obsah

Za zmínku stojí také Vysočina, kde se na třetí až čtvrté místo dostala Gabriela spolu s Terezou, a Pardubický kraj, kde se o druhou až třetí příčku dělila Anna se Sofií. Na Zlínsku je zase více Amálií (2. -3. místo), na Ústecku bodovala Laura (3.). Často se objevovalo také jméno Ema.

Podívejte se na reportáž TV Nova o oblíbenosti jmen:

U chlapců je variabilita podobná, objevují se ale spíše tradiční jména. V Libereckém kraji se na druhou až třetí pozici dostali Ondřej s Matyášem, v Moravskoslezském kraji (3.) a na Vysočině (2.) mají zřejmě novopečení rodiče slabost pro Adamy. Mezi oblíbenými jmény byl třeba i Tomáš a Matyáš.

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz