Španělsko

Španělé přemístili ostatky generála Franca. Navzdory přání pozůstalých

Exhumace španělského diktátora Francisca Franca začala ve čtvrtek ve Španělsku v Údolí Padlých. Jeho ostatky zamířily do rodinné hrobky u Madridu.

Snahy španělské vlády o zrušení poutního místa pro frankisty ve čtvrtek vyvrcholila dlouho očekávanou a kontroverzní exhumací Francisca Franca, který byl uložený v obřím mauzoleu v Údolí padlých. Informaci přinesla agentura AP.


Ostatky převezl vrtulník na hřbitov Mingorrubio u Madridu. Na hřbitově se nachází rodinná krypta, kde je již uložená Francova manželka Carmen. Rodina původně chtěla hrob v katedrále Almudena.

 

Související obsah


Exhumaci a přemístění Francových ostatků se pozůstalí snažili zabránit, ale po zářijovém rozhodnutí španělských soudů jim zhasla poslední naděje. Přemístění diktátorových ostatků si dala za úkol socialistická vláda Pedra Sanchéze.


Mnohým Španělům se uložení Franca v opulentním mauzoleu v Údolí padlých nelíbilo, kromě frankistických vojáků tam jsou totiž pohřbeni i republikáni, kteří proti nim bojovali. Místo sloužilo k častým setkáním Francových příznivců.


Franco vládl ve Španělsku mezi lety 1939 a 1975. K moci se dostal po tříleté občanské válce, ve které ho podporovalo nacistické Německo a fašistická Itálie. Během své konzervativní klerofašistické vlády pronásledoval hlavně levicově a sekulárně smýšlející Španěly, mimo zákon postavil homosexuální chování.
 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz