Poslanci

O daňovém balíčku se nerozhodlo! Daň se má zvýšit u cigaret a alkoholu

Poslanci se ani na druhý pokus nedostali ke schválení daňového balíčku, který přináší zvýšení některých daní a poplatků. Opozice totiž přichází s vlnou pozměňovacích návrhů a kritikou, že návrh měl být projednán před státním rozpočtem. Pro koalici je schválení balíčku důležité, do rozpočtu pro příští rok má totiž přinést 10 miliard korun.

O 10 procent se má zvýšit spotřební daň u tabákových výrobků, o 13 procent u tvrdého alkoholu. Jde o nejzásadnější položky pro státní rozpočet pro rok 2020. Na hlasování o schválení se ale ani v pátek nedostalo.

"Co se týče spotřebních daní, tak ty mají zúčtovací období měsíční nebo čtvrtletní, takže by došlo maximálně k nějakému posunu," řekla ministryně financí Alena Schillerová. Pozměňovacích návrhů ze strany opozice byly desítky.

"Daně v České republice už jsou poměrně vysoké, pokud vláda nějaké zvyšuje, musí jiné snížit. Především by měla snížit zdanění práce," řekl poslanec Mikuláš Ferjenčík (Piráti). Podle vládního návrhu se například u krabičky cigaret zvýší spotřební daň v průměru o 5 korun a 40 haléřů. Kuřáci tak budou muset v případě schválení balíčku zřejmě sáhnout hlouběji do kapsy.

"Je zřejmé, že paní ministryně sestavovala virtuální rozpočet a teď se snaží spěchat na to, aby byl tento zákon přijat," řekl poslanec Jan Skopeček (ODS). Spotřební daň chce vláda zvýšit i u tvrdého alkoholu. U litru více než 40 procentního alkoholu by daň vzrostla v průměru o zhruba 15 korun.

Související obsah

"Ten balíček je podobně jako státní rozpočet pragmatický kompromis, je prostě potřeba do rozpočtu dodat několik miliard," řekl rozpočtový expert komunistů Jiří Dolejš.

Změny by se dotkly i hazardu. Nově by mohla být daněna výhra nad 100 tisíc korun a to 15 procenty. "Ten balíček stejně bude, jde jen o to, jestli účinnost bude od 1. ledna 2020 nebo později," dodala Schillerová. Součástí balíčku je i zdanění rezerv pojišťoven, pokud ustojí kritiku opozice, může to přinést zdražování pojištění. Poslanci chtějí v debatě pokračovat příští týden.

Zdražení alkoholu a cigaret

Cena půl litrové láhve tvrdého alkoholu se přitom za posledních deset let zvýšila o 30 korun a krabička cigaret o 27. "Pořád ta sazba zůstane nižší, než například v Německu, nebo v Polsku. V Německu je to 67,14 korun. V Polsku potom 68,68 korun," řekl Mluvčí ministerstva financí Jakub Vintrlík.

U obchodníka za láhev zaplatíme 120 korun. Ten státu odvede spotřební daň ve výši 64 korun a padesáti haléřů a DPH 25 korun a 20 haléřů. Dohromady tedy 89 korun a 70 haléřů. Obchodníkovi zůstane 30 korun a 30 haléřů. Část z toho ještě ale musí zaplatit výrobci.

K daním se vyjádřil i ekonom Lukáš Kovanda

Rey Koranteng, Lucie Borhyová, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Biden je nucen obnovit Trumpovu migrační politiku s Mexikem

Vláda amerického prezidenta Joe Bidena se na hranicích s Mexikem vrátila ke kritizované kontroverzní migrační politice předchůdce Donalda Trumpa. Donutilo ji k tomu rozhodnutí federálního soudu, na který se obrátily příhraniční státy Texas a Missouri. Žadatelé o azyl budou muset na vyřízení znovu čekat na území Mexika, kde jsou terčem násilí a bez právní pomoci. Desítky tisíc migrantů, které už se dostaly do USA, začnou být deportovány na mexickou stranu hranice v pondělí.

Píše se na Deník.cz