Transplantace

Pomahačův tým změnil další život! Tvář transplantoval prvnímu Afroameričanovi

Pomahačův tým změnil další život! Tvář transplantoval prvnímu Afroameričanovi
Zdroj: Profimedia

Tým českého chirurga Bohdana Pomahače provedl poprvé úplnou transplantaci obličeje Afroameričanovi. Robert Chelsea měl po nehodě popáleniny na 60 procentech těla, přišel o rty, nos a jedno ucho. Pomahač ho operoval letos v červenci.

Dárců černé pleti je ve Spojených státech dlouhodobě méně. Získat kožní štěp, který by byl ve stejném odstínu, jako je tvář 68letého Chelsea, tak bylo náročné. Na seznamu čekatelů na transplantaci obličeje byl zhruba dva roky, píše portál magazínu Time.

První obličej, který mu lékaři mohli transplantovat, v květnu 2018 odmítl právě z důvodu, že by byl mnohem světlejší než zbytek jeho těla. Po nehodě v roce 2013, zaviněné opilým řidičem v autě, při které utrpěl popáleniny na 60 procentech, si prý na následky zvykl.

Když ale telefon zazvonil podruhé, neváhal. Lékaři z bostonské Brigham and Women’s Hospital mu nabídli obličej s téměř totožným odstínem kůže, jako má Chelsea. Stal se tak prvním Afroameričanem a zároveň nejstarším člověkem, který úplnou transplantaci obličeje podstoupil.

Související obsah

"Den za dnem vznikala nová verze mého já. Ale cítím se být sám sebou," popsal Chelsea, který se z nemocnice dostal v srpnu, asi měsíc po náročné operaci. Podle českého lékaře Bohdana Pomahače, který vede oddělení plastické chirurgie v dané nemocnici, se pacient zotavuje dobře.

"Těšíme se na to, že uvidíme výrazné zlepšení kvality Robertova života," prohlásil Pomahač, který vedl lékařský tým při operaci. Zákrok trval 16 hodin a pomáhalo při něm přes 45 lékařů, zdravotních sester, anesteziologů a výzkumníků.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz