Na začátku října týmy z Institutu klinické a experimentální medicíny v Praze představily novou metodu odběru srdce, která umožňuje transport bijícího srdce ve fyziologických podmínkách od zemřelého dárce k příjemci.
Nová metoda umožňuje ještě tlukoucí srdce udržet při činnosti a následně ho převézt na transplantaci ve vyhřívaném boxu. Díky metodě se může prodloužit doba mezi odběrem srdce a následnou transplantací. Metoda by měla také zkvalitnit orgán.
Tato nově používaná metoda zvyšuje šance nemocných pacientů získat nový orgán. Lékaři předpokládají, že se rozšíří nabídka orgánů k transplantaci až o 20 %.
Momentálně čeká v Česku 81 lidí na transplantaci srdce, z toho 56 v IKEM. V roce 2019 bylo provedeno k dnešnímu dni celkem 60 transplantací srdce, z toho v IKEM 33.
Nový program Institutu klinické a experimentální medicíny je finančně velmi náročný. „Velké poděkování patří Nadačnímu fondu Kapka naděje a společnosti Shell, které nám přístroj pro transport bijícího srdce pořídily. A pak také Všeobecné zdravotní pojišťovně, se kterou je domluveno, že tuto metodu budou podporovat. Doufáme, že se podobná dohoda podaří i s ostatními pojišťovnami,“ říká Ing. Michal Stiborek, MBA, ředitel Institutu klinické a experimentální medicíny.
Institut klinické a experimentální medicíny je největší superspecializované klinické a vědeckovýzkumné pracoviště v České republice. Už více než 45 let se zaměřuje na léčbu kardiovaskulárních chorob, transplantace orgánů, diabetologii a léčbu poruch metabolismu se spádovostí celé České republiky.