Domácí

Česko si připomíná vznik státu. Zeman jmenoval nové generály

Česko si v pondělí připomíná 101 let od vzniku samostatného československého státu. Oslav se tradičně účastní i prezident republiky Miloš Zeman, který vzdal hold Masarykovi. Jmenoval také nové generály a udělí státní vyznamenání.

Od vzniku samostatného československého státu uplynulo už 101 let. Výročí založení republiky doprovázely pietní akce. Těch se účastnili i vrcholní představitelé národa včetně prezidenta Zemana. Svůj program zahájil v 9:00 v Lánech položením věnců k hrobu T. G. Masaryka.

Tradiční pietní akt u Národního památníku na Vítkově odstartoval v 10:30 - přítomni byli jak prezident, tak i premiér Andrej Babiš (ANO). Oba se poté přesunuli na Pražský hrad, kde v poledne v Trůnním sále začalo jmenování nových generálů.

Související obsah


"Politika je služba a služba v armádě je také služba, v tom jsme si společní. A každá služba se dá dělat dobře, nebo špatně. Dobře, když se snažíme, aby to byla služba pro druhé. Špatně, když je to jen služba pro nás. V každém z nás je vnitřní hlas, hlas sebeúcty, a že jestliže si člověk dokáže sám sebe vážit, tak velmi pravděpodobně vykonává svoji službu dobře," pronesl Zeman.


Brigádními generály se z řad české armády stali ředitel Agentury personalistiky Vratislav Beran, velitel Kybernetických sil a informačních operací Miroslav Feix a ředitel Vojenského historického ústavu Aleš Knížek.


Dalšími brigádními generály jmenoval Zeman ředitele jihočeského ředitelství policie Luďka Procházku, ředitele jihomoravského ředitelství policie kraje Leoše Tržila a ředitele Generální inspekce bezpečnostních sborů Radima Dragouna. Generálporučíkem se stal generální ředitel hasičů Drahoslav Ryba.


Podívejte se na reportáž TV Nova o jmenování generálů:

 

Politici přišli položit věnce i k Masarykově pomníku na Hradčanském náměstí. Nejen Miloš Zeman vzdal hold prvnímu československému prezidentovi. Fotografií na twitteru se pochlubili i představitelé TOP 09. "Zůstáváme věrni odkazu TGM, k jehož pomníku jsme položili květy," napsal předseda strany Jiří Pospíšil.

Související obsah

Oslavy bude doprávázet i udělení státních vyznamenání prezidentem republiky. Slavnostní ceremoniál ve Vladislavském sále Pražského hradu začne ve 20:00. Někteří politici ale na významné akci budou chybět - několik zástupců především pravice se od Zemana pozvánky nedočkalo. Chybět tak budou například předseda Pirátů Ivan Bartoš, předseda ODS Petr Fiala nebo poslanec za TOP 09 Miroslav Kalousek.

Očekává se, že prezident letos udělí rekordní počet vyznamenání, a to 43 lidem. Obdržet by ho měli například exprezident Václav Klaus, válečný veterán Emil Boček, hokejista Jaromír Jágr nebo zpěvák Josef Zíma. "Během slavnosního večera prezident republiky vystoupí s projevem," dodal mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček.

Minulý rok prezident na Pražském hradě ocenil 41 osobností. Připomeňte si udělování státních vyznamenání v reportáži TV Nova:

Vznik Československa neopomněli ani zahraniční politici. Hned ráno Zeman přijal gratulace od německého prezidenta Franka-Waltera Steinmeira a amerického prezidenta Donalda Trumpa. "Jménem lidu Spojených států blahopřeji lidu České republiky ke 101. výročí vaší samostatnosti v roce 1918," napsal Trump. Se zdravicí přispěchal i papež František.

Martin Pouva, Kristina Kloubková, rod, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz