Statistika

Stavební řízení v Česku je zoufalství, patří mezi nejhorší na celém světě!

Stavba nového domu se v Česku stala kvůli délce stavebního řízení téměř mezigenerační záležitostí. V novém mezinárodním srovnání se Česká republika potácí na chvostu ve společnosti zemí třetího světa. Změna ale nepřijde dříve než v roce 2021.

Doba stavebního řízení v Česku je podle aktuálních statistik Světové banky v průměru 246 dní. Jen pro představu v nejrychlejším Singapuru jde o sedmkrát kratší dobu, řízení tam trvá asi 36 dní. Vyplývá to z každoroční zprávy Doing Business.


Ve světovém žebříčku jsme skončili na 157. místě ze 190 zemí. Češi se tak ocitli mezi čtyřicítkou zemí, kde je řízení nejsložitější. Kromě délky řízení je tam zahrnuto i počet různých povolení, náklady a kvalita kontrol během stavby.

Srovnání některých zemí podle složitosti stavebního řízení:


Pro srovnání se sousedními zeměmi, Německo má 30. pozici, Polsko 39., Rakousko 49., a Slovensko 146. Slovensko má ale například delší dobu stavebního řízení, Slováci ovšem potřebují o třetinu méně povolení. Více povolení než Češi potřebují Maďaři, délka řízení je tam ale téměř o dva měsíce kratší.

 

Související obsah


Kvůli tomu se Česko ocitá v sousedství zemí jako jsou Barbados, Kamerun, Argentina, Honduras, Burundi nebo Kosovo. Nejlépe v hodnocení vyšel stejně jako loni Hongkong, dále Malajsie, Spojené arabské emiráty a z Evropy Dánsko. Kompletní srovnání Doing Business si můžete prohlédnout zde.


Ve skutečnosti ale může být doba pro vydání stavebních povolení mnohem delší než uvedených 246 dní. "Například v Praze je časté, že povolení stavby běžného bytového domu trvá deset i více let," uvedla ředitelka developerské společnosti Central Group Michaela Tomášková.


Nový stavební zákon, který připravilo ministerstvo pro místní rozvoj, má urychlit a zjednodušit povolování staveb. V červnu ho schválila vláda, zákon by měl platit od roku 2021. Kritici se ale obávají, že zákon nahrává developerům, horší životní prostředí a otevírá prostor pro korupci.
 

špr, rod, TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz