Jaderná ponorka

Rusové testovali střelbu z jaderné ponorky! Pojme až deset hlavic

Rusové v Bílém moři úspěšně otestovali střelbu z jaderné ponorky. Nedaleko Kamčatky z ní odpálili balistickou raketu. Nejmodernější podmořské plavidlo má být odzkoušeno do konce roku, pak bude zařazeno do služby v ruské Severní flotile.

Pět a půl tisíce kilometrů překonala střela, která může nést jaderné hlavice, než dopadla na cvičný polygon. Úspěšným testem supermoderní ponorky se okamžitě pochlubilo ruské ministerstvo obrany.

"Poprvé za pomoci nejnovějšího strategického raketového nosiče Kňaz Vladimir třídy Borej-A bylo provedeno zkušební vypuštění balistické rakety Bulava z moře," uvedlo. Testování jaderné ponorky proběhlo na střeženém polygonu Kura na Kamčatce.

Plavidlo Kňaz Vladimir unese až 16 mezikontinentálních střel Bulava. Přezdívá se jí ocelová pěst Ruska, pojme totiž až deset samostatně naváděných jaderných hlavic, z nichž každá má desetkrát větší sílu než bomba, která za druhé světové války dopadla na japonskou Hirošimu.

Kňaz Vladimir není zdaleka posledním plavidlem třídy Borej-A, které rozšíří řady ruské flotily. V příštích desetiletích chce námořnictvo pořídit další čtyři ponorky této třídy.

Související obsah

Odpalovat hlavice, kterých má Rusko ve svém arzenálu téměř sedm tisíc, může ruská armáda nejen z moře, ale i ze země a ze vzduchu. Tak jako USA totiž disponuje takzvanou jadernou triádou.

Přestože se Rusové pyšní moderními zbraněmi, ruský vojenský průmysl spíš přežívá. Podle Mezinárodního institutu pro strategická studia investoval Kreml v loňském roce do armády desetkrát méně než Spojené státy americké.
 

epa, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz