Halloween

Strašidla, pohádkové postavy a dýně! Ve světe se slaví svátek Halloween

Čtvrtek 31. října je ve světe ve znamení Halloweenu, svátku strašidelných kostýmů a koled. Jde hlavně o anglosaský svátek, ale pronikl už také do Česka. Doprovází ho mnohé aktivity, ale asi nejznámější jsou slavnosti dýní.

Původně pohané uctívali zesnulé tím, že pokládali na práh domu rozsvícenou řepu, aby k nim duchové trefili. Irové tento svátek přenesli do Ameriky, kde místo řepy použili tykev.

Halloween tak, jak ho známe dnes, se začal slavit v Americe spolu s tradičním vyřezáváním dýní a koledováním. Díky Kryštofu Kolumbovi se tak tato královna podzimní kuchyně dostala do Evropy už v 16. století.

Přestože Halloween není svátkem tradičním pro naši kulturu, dýňové hody a dekorace zná téměř každá česká rodina. Svátek ale samozřejmě slaví nejvíce lidé ve Spojených státech.

Související obsah

Ve čtvrtek se ulice amerických měst plní koledujícími strašidly i pohádkovými postavami. Zatímco u dětí letos vedou kostýmy superhrdinů, v případě zvířecích mazlíčků jsou hitem svítící převleky. Ani dospělí nemusejí zůstat pozadu. Místo kostýmů mohou sáhnout po halloweenských špercích. Návrháři nabízejí diamantové lebky na prstýncích i čelenkách nebo třeba brože s pavouky.

"Naše tematická kolekce s lebkami je pro všechny, kdo chtějí vypadat trochu drsně. O šperky je velký zájem už od začátku října, protože se konají různé halloweenské oslavy a lidé se chtějí odlišit," vysvětluje majitelka klenotnictví Nikky Akhtarová.

Související obsah

Do oranžova se zbarvil i Bílý dům a prezident Donald Trump s manželkou Melanií rozdávali koledníkům sladkosti mezi záplavou dýní.

Strašidelné horory i tematické pohádky pro děti. Sledujte filmy na Halloween online na Voyo.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz