Domácí

Dražší elektřina, úleva od daně: Tohle všechno bude od listopadu jinak!

Dražší elektřina, úleva od daně: Tohle všechno bude od listopadu jinak!
Zdroj: Getty Images

Dražší elektřina a jízdné, přezutí na zimní pneumatiky nebo konec platnosti certifikátů EET - na to vše by se lidé měli připravit od listopadu. S novým měsícem přichází několik důležitých změn, které se dotknou mnoha Čechů.

Zimní pneumatiky

Od 1. listopadu do 31. března mají řidiči povinnost přezout na zimní pneumatiky, pokud je na silnici souvislá vrstva sněhu, ledu či námrazy, anebo pokud taková situace hrozí kvůli povětrnostním podmínkám.

Existují navíc úseky, kde musí mít na autě zimní pneumatiky, přestože tam žádný sníh není. Může je totiž nařídit dopravní značka C 15a Zimní výbava. Tato značení naleznete obvykle v horských oblastech.

Odborníci doporučují přezout na zimní co nejdříve a nečekat až na mrazy a sníh. Objednávací lhůty v servisech jsou pak totiž mnohem delší.

Dražší elektřina

Topná sezóna začala a velké energetické společnosti ČEZ a E.ON chystají zdražit elektřinu. Cena by měla být od listopadu vyšší o pět procent.

Související obsah

Jedním z důvodů jsou dražší emisní povolenky, které si musí uhelné elektrárny v EU kupovat. „Takřka polovina elektřiny se v České republice stále vyrábí v uhelných elektrárnách,“ uvedl ekonom Lukáš Kovanda. Další zdražování nastane zřejmě počátkem příštího roku.

Změna u daně z nemovitosti

Od listopadu začne platit novela zákona, která rozšiřuje okruh lidí, kteří jsou osvobozeni od daně z nabytí nemovitosti. Do této doby osvobození platilo v případě prvního úplatného nabytí vlastnického práva ke stavbě rodinného domu, k pozemku nebo k právu stavby, pokud je součástí stavba rodinného domu, a také k jednotce v bytovém domě.

První úplatné nabytí znamená, že kupující je prvním vlastníkem nemovitosti. Nově bude od daně osvobozena i bytová jednotka v rodinném domě. Novela bude platná pouze pro případy, kdy dojde k nabytí tohoto práva od 1. listopadu a později.

Dražší veřejná doprava

Od listopadu v Libereckém kraji podraží vlaky a autobusy. Největší nárůst bude u střednědobých tras, které zdraží zhruba o čtvrtinu. Naposledy kraj ceny regionální dopravy zvyšoval před šesti lety v roce 2013.

Související obsah

Cestování vleze do peněz i obyvatelům Valašského Meziříčí na Vsetínsku. Od 4. listopadu budou muset lidé platit za MHD, které bylo od roku 2017 až doposud zdarma. Město totiž prodloužilo smlouvu se současným dopravcem bez soutěže. Z toho důvodu nesmí být veřejná doprava bezplatná.

Konec tisíců certifikátů EET

V listopadu vyprší platnost 38 tisícům certifikátů pro EET. Ty mají platnost pouze tři roky a neobnovují se automaticky. Podnikatelé, kterých se to týká, si proto musí vyměnit certifikát včas za nový. Pokud si ho neobnoví a nebude Finanční správě posílat údaje o evidované tržbě, hrozí mu pokuta až půl milionu korun.

Wi-Fi ve vlacích

České dráhy do konce listopadu spustí bezplatnou Wi-Fi v dalších 338 železničních vozech. Aktuálně nabízí bezdrátové připojení k internetu ve více než tisícovce vlaků. V poslední době Wi-Fi rozšířila Wi-Fi hlavně v rychlících.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz