Totalita

Rudé právo psalo o světlých zítřcích, soudy zatím vynášely tvrdé rozsudky

Za 16 dní si naše republika připomene 30. výročí sametové revoluce a pád komunistického režimu v Československu. Ještě začátkem listopadu 1989 si totalitní režim nepřipouštěl blížící se konec a ostře potlačoval občanskou neposlušnost. Připravili jsme pro vás seriál, ve kterém si připomeneme, jak šly den po dni události, které změnily životy nás všech přesně před 30 lety.

Píše se 1. listopad 1989. Na stole generálního tajemníka ÚV KSČ Jakeše a předsedy vlády Adamce přistává přísně tajná zpráva ministerstva vnitra o dění v republice.


Lid si přečetl ve stranických novinách Rudém právu jen o světlých zítřcích - o zvýšení povoleného kapesného pro cesty do Maďarska na celých 500 korun na den či o úspěšném průběhu pěvecké soutěže Intertalent, na kterou se podařilo přilákat západoněmeckou zpěvačku Sandru. Stejné je to i v tehdejší televizi.


Nikde ani zmínka o tom, že soudy šmahem odsuzovaly lidi za činnost proti režimu. "Těch soudů na začátku listopadu 1989 proběhla celá řada. Někde opravdu ti lidé dostali ještě tvrdé tresty," přiblížil dobu historik Libor Svoboda.

 

Související obsah


Přesně před třiceti lety 1. listopadu stál před komunistickým soudem v Brně i mluvčí Charty 77 Stanislav Devátý. "Já jsem byl obviněn z pobuřování proti socialistickému zřízení," vzpomíná.


Během roku 1989 byl několikrát ve vazbě. Nakonec vyfasoval dvacet měsíců natvrdo. Zachránil se útěkem k našim už svobodným sousedům. "Uvažovali jsme, že budu tady v Česku, ale nakonec jsme se rozhodli pro Polsko," doplnil. Domů se vrátil hned po revoluci. Stejně jako tisíce dalších lidí s podobným osudem.
 

Eva Chaloupková, rod, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz