Výročí 17. listopadu

Pod peticí Několik vět byly podepsány tisíce lidí, televize i noviny mlčely!

Čtvrtého listopadu 1989 bylo pod peticí Několik vět podepsáno už více než 36 tisíc lidí. Sepsalo ji hnutí Charta 77. Hlavními iniciátory byli Václav Havel, Stanislav Devátý nebo Alexandr Vondra. Název vymyslel scenárista Jiří Křižan. První uveřejnění proběhlo vysíláním rozhlasové stanice Hlas Ameriky. Tu během komunismu poslouchaly statisíce Čechoslováků.

"Chtěli jsme se opět podívat na situaci na hraničních přechodech a využít na cestu z Prahy tam vrtulník, mlha nám ale let překazila, také další informace připravila bratislavská redakce," hlásala 4. listopadu 1989 Československá televize.

Čtvrtého listopadu roku 1989 se toho v Československu ale dělo daleko více. Jenže ani Rudé právo o těch nejdůležitějších událostech nepsalo. "Mezinárodní postavení československé ekonomiky před válkou a nyní," stálo v titulcích tehdejších novin.

"Rudé právo bylo režim, šéfredaktor Rudého práva byl bez výjimky členem ústředního výboru komunistické strany Československa. To, co se bude psát v Rudém právu, se řešilo na ústředním výboru nebo v předsednictvu komunistické strany," popisuje Michael Žantovský.

Související obsah

Režimem v té době otřásaly desetitisíce podpisů pod peticí Několik vět. Zdaleka ji nepodepisují jen disidenti, přibývají jména známých osobností i obyčejných lidí. Ti požadují, aby byli okamžitě propuštěni všichni političtí vězňové. Chtějí také, aby přestala být omezována svoboda shromažďovací.

"Těch několik vět bylo velmi jednoduchých. My jsme chtěli, aby to bylo na stránku, aby lidé neměli problém s tím listovat. Pustili jsme to po kamarádech a po zahraničních vysílačkách do pléna tak, aby to lidé mohli podepisovat," vysvětluje Alexandr Vondra.

Související obsah

"Na revolučního lídra z mého pohledu Václav Havel nevypadal, to vám teda musím říct. Nosil svetr a měl takovou zvláštní mluvu. Tenkrát ještě dost ráčkoval a byl takový demokrat," doplnil Michal Horáček.

V Brně a Písku se objevily nápisy hrubě urážející generálního tajemníka ÚV KSČ, podobná slova se pak začínají objevovat stále častěji. V divadlech místo představení probíhají diskuse o politice.

pan, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz