Barcelona

Katalánci protestovali proti návštěvě krále! Bránili mu vlastními těly

Do ulic španělské Barcelony opět vyšly tisíce zastánců nezávislého Katalánska. Lidé vlastními těly zablokovali hlavní příjezdovou cestu do kongresového paláce, kam poprvé od zatčení katalánských separatistických lídrů, vyrazil španělský král Filip VI. Napětí se v tomto autonomním regionu vystupňovalo pár dní před předčasnými parlamentními volbami.

Na dva tisíce demonstrantů toužících po odtržení Katalánska od španělského království poslalo monarchovi jasný vzkaz. Katalánsko podle nich nemá krále, někteří protestující proto pálili podobizny Filipa VI.

Demonstranti na protest proti odsouzení devíti politických lídrů, kteří v roce 2017 uspořádali referendum o nezávislosti Katalánska, blokovali ulice v Barceloně. Královské rodině a jejím hostům chtěli zabránit ve vstupu na slavnostní udílení cen.

Král Filip už v reakci na protesty uvedl, že násilí a pohrdání druhými nemají místo ve sporu o nezávislost Katalánska. A katalánská krize byla také klíčovým tématem předvolební televizní debaty lídrů tamních politických stran.

Související obsah

"Jde o krizi soužití, nejde o nezávislost. To, co teď musíme udělat, je rozšířit prostor pro vzájemný dialog a v maximální míře omezit prostor pro konfrontaci," prohlásil španělský premiér a předseda Španělské Socialistické dělnické strany Pedro Sánchez. 

Předseda vlády zároveň uvedl, že pokud se jeho socialisté dočkají znovuzvolení, postará se o to, aby uspořádání nepovoleného referenda bylo nově považováno za závažný trestný čin. 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz