Lékař

Lékařů je málo, kraj láká do nemocnic mediky. Na obří příspěvek!

Chybějící lékaře by v Jihomoravském kraji mohli posílit studenti medicíny, kteří se v rámci stipendijního programu zaváží pracovat po skončení studia v krajských nemocnicích. Tam aktuálně schází desítky lékařů.

150 tisíc až 300 tisíc korun. To je částka, kterou chce Jihomoravský kraj nalákat mladé lékaře k tomu, aby pracovali v krajských nemocnicích. "Je to taková konkurenční výhoda, náborový příspěvek, nebo jakkoliv tomu můžeme říkat," vysvětluje jihomoravský radní pro zdravotnictví Milan Vojta.

Návrh počítá s tím, že studenti posledního ročníku lékařské fakulty Masarykovy univerzity nastoupí do některé z devíti krajských nemocnic na stáž. Po vystudování pak budou v dané nemocnici pracovat. Univerzita návrh podporuje.

V krajské nemocnici zůstane mladý lékař dva až tři roky, do získání atestací. "Může pracovat pouze pod dozorem staršího, zkušeného, atestovaného lékaře. Sám nemůže ordinovat léky, nemůže operovat," uklidňuje pacienty náměstek břeclavské nemocnice Ota Riebel.

"Když absolvent končí školu, je to spojené i se stěhováním za prací a tak dál, takže ta finanční odměna je určitě příjemná do toho startu," oceňuje mladá lékařka Eva Klabusayová.

Související obsah

Ředitelé krajských nemocnic, kteří o této možnosti jednali, plán vítají. "Pomoci to určitě může, zejména k tomu, aby lékaři neodcházeli. Samozřejmě to neřeší nedostatek lékařů a zvlášť sester. To potřebuje celostátní řešení, třeba i lepší platové podmínky pro mladé lékaře a sestry," vypočítává Stanislav Fiala, ředitel Asociace českých a moravských nemocnic.

S nedostatekem lékařů se potýká i nemocnice v Břeclavi. Aktuálně jich chybí pět. Podobná situace je téměř ve všech krajských nemocnicích. Pokud orgány návrh schválí, plánuje kraj přijímat žádosti o stipendia od února.

pez, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

USA přesunou malý kontingent vojáků do regionu poblíž Ruska

Americký prezident Joe Biden v pátek večer oznámil, že Washington posílí svou vojenskou přítomnost poblíž Ruska dalšími vojáky, kteří budou brzy přesunuti do zemí východní Evropy. Americký ministr obrany Lloyd Austin na pátečním brífinku řekl, že tyto jednotky budou použity k "posílení bezpečnosti v zemích NATO na východním křídle." Pentagon už dříve avizoval, že asi 8 500 amerických vojáků bylo uvedeno do "zvýšené pohotovosti", aby byli nasazeni ve východní Evropě.

Píše se na Deník.cz