Domácí

Plaga: Stávka je debakl odborů! Učitelé: Lže, zapojilo se 6000 škol

Ministr školství označil stávku učitelů za debakl. Své tvrzení zdůvodňuje tím, že se zapojilo jen minimum škol. Stávka byla ohlášena jen krátce před svým začátkem a její dopad je tak minimální. Podle odborů stávku podpořilo na 6000 školských zařízení a Plaga tedy o skutečných počtech zúčastněných škol lže.

"Zcela uzavřených zůstalo 1221 škol, omezená výuka je ve 2743 školáh a další 3000 škol vyjádřilo stávce podporu bez omezení provozu," uvedla místopředsedkyně Školských odborů Markéta Seidlová.

  

Pro zapojení do stávky se v některých školách rozhodli až na začátku tohoto týdne a tak informovali rodiče děti doslova na poslední chvíli. Oznámení o zapojení do stávky muselo být zveřejněné na budovách školy nebo na jejich informačních kanálech nejpozději v úterý v 10 dopoledne. "Omlouváme se rodičům, bohužel jsme jim asi udělali velké nepříjemnosti," řekl ředitel základní školy Sloevenská Otto Procházka. Učitelka Martina Boušková ho doplnila: "Důvod ke stávce je jednoduchý. Došla nám trpělivost."

Některé školy se dnes uzavřely úplně, jiné nechtějí nechat ve štychu rodiče nejmenších dětí. Naopak v Jarošově u Uherského Hradiště budou stávkovat i učitelé mateřské školky. Ze zlínských základech se uzavřely jen tři. "Bude probíhat výuka normálně. Nepřipojíme se, protože to bylo svoláno moc narychlo," řekl zástupce ředitele ZŠ Křiby Pavel Růžička.

Pirát Vít Šimral, člen Rady hl. m. Prahy, na svém Twitteru upřesňuje, že za Prahu kvůli učitelské stávce uzavře 37 ze 195 základních škol a v dalších 18 bude výuka částečně omezena. Z 299 mateřských škol zcela zavře 11 a 6 jich omezí provoz. "Data máme skoro kompletní, nedodaly je jen Praha 9, 10 a 16," dodává.

Ze zatím dostupných informací ministestva školství vyplývá, že se v jednotlivých krajích ke stávce připojilo mezi zhruba 11 až 24 % škol. Vychází přitom z údajů 75 % škol z devíti krajů.

Související obsah

Odbory jsou s počtem stávkujících škol spokojené a připravené v boji o vyšší mzdy přitvrdit. Třeba i týdenní stávkou. Podle nich je jednání s ministrem školství Plagou selháním. "Oklamal nejen nás, ale i předsedu vlády," uvedl šéf odborářů František Dobšík, "odbory se snažily o seriózní diagog, ministr celou záležitost zpackal."

Podívejte se na reportáž TV Nova, jak rodiče řešili stávku učitelů:

 Místopředsedkyně odborů Markéta Seidlová rovněž zmiňuje, že na stávkující byl vyvíjen neúměrný tlak: "Během včerejška, i večer, dokonce i během neděle se ozývali kolegové s tím, že je na ně vedený tlak, aby nestávkovali a hrozili jim sankcemi. V době, kdy 30 let žijeme v demokratické společnosti, to sem nepatří. Šlo nejen o ředitele škol. Lidé jsou zatím bojácní a bojí se ozvat. Praha rozdělila zajímavé peníze na školy s tím, že si mohou vybrat - finance, nebo budou stávkovat."

"Toto je první stávka, kterou vyprovokoval předseda vlády. Vyprovokoval ji osobně, protože nelze slibovat každému všechno," komentoval to předseda opoziční ODS a bývalý ministr školství Petr Fiala.


Stávka učitelů komplikuje život i jiným zaměstnavatelům:

Rozhovor s učitelem Davidem Hůlkou ve Snídani s Novou:

Jak se na stávku učitelů dívají politici:

Rozhovor s místopředsedkyní odborů Markétou Seidlovou a ministrem školství Robertem Plagou:

Proč chtějí odbory jednat s poslanci?

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz