Reklama

Politik měl firmě pomoct k reklamě v metru, teď mu hrozí osm let!

Obvodní soud pro Prahu 1 vyslýchal svědky v kauze bývalého zástupce starosty městské části Prahy 1 Michala Valenty. Ten je obžalovaný kvůli tomu, že údajně využil informací z radnice, aby pomohl firmě JCDecaux získat pronájem reklamních ploch v metru. Podle obžaloby získal 200 tisíc korun, které vykázal jako poradenskou činnost.

U soudu ve středu probíhalo dokazování a senát vyslechl několik klíčových svědků. Někdejší zástupce starosty a člen majetkového výboru zastupitelstva Prahy 1 je obžalován z toho, že měl vzít úplatek dvě stě tisíc korun, za to, že upřednostnil firmu JCDecaux při zadání veřejné zakázky pronájmu čtyř reklamních poutačů v podchodu metra Staroměstská.


Roční pronájem měl činit 68 tisíc korun. Kromě Valenty je obžalovaná i firma a její technický ředitel Tomáš Tenzer, který pronájem reklamních ploch měl na starosti. Podle trestního zákoníku oběma hrozí za sjednání výhody při veřejné zakázce až osmiletý trest vězení.


Zakázky radnice první městské části začala policie řešit už v roce 2016. V únoru 2017 pak na radnici udělala zátah a zadržela čtyři lidi. Včetně předsedy finančního výboru zastupitelstva Martina Skály, který skončil na dva měsíce ve vazbě.

Související obsah


Kvůli němu policisté nasadili odposlechy a odhalili právě to, že Valenta měl údajně dostat peníze od reklamní firmy. Valenta u soudu řekl, že žaloba je nesmyslná a tvrdí, že v komunikaci s firmou šlo jen o poradenskou službu.

pez, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Diplomatický bojkot zimní olympiády v Pekingu podpoří i Kanada

Kanada se připojí ke Spojeným státům, Velké Británii a Austrálii v diplomatickém bojkotu zimních olympijských her v Pekingu, řekl ve středu kanadský premiér Justin Trudeau. Oznámení přišlo poté, co Bílý dům spolu s australskou a britskou vládou potvrdily diplomatický bojkot zimních her v únoru na protest proti porušování lidských práv v Číně. Čína slíbila, že bude reagovat "pevnými protiopatření".

Krátká zpráva

Piráti a STAN podali ústavní stížnost kvůli přepočtu hlasů z voleb

Koalice Pirátů a Starostů podala stížnost k Ústavnímu soudu kvůli přepočtu hlasů v říjnových sněmovních volbách. Nejvyšší správní soud jejich stížnost zamítl. Pokud by uspěli, mohli by mít o jednoho poslance víc. Státní volební komise podle koalice špatně přepočítala hlasy v takzvaném druhém skrutiniu. Podle šéfa STAN Víta Rakušana je nepochopitelné, že druhé ANO, které ztratilo na vítěze voleb 40.000 hlasů, získalo o jeden mandát víc než vítěz voleb.

Píše se na Deník.cz