Domácí

Parta dětí kšeftovala s léky na předpis. Kradla je rodičům a fetovala

Na osmdesát dětí a mladistvých z Přerovska a Olomoucka bylo zapojeno do rozsáhlého zneužívání léků na předpis. Nahrazovali si jimi drogy. Skupinu mladých dealerů odhalili přerovští kriminalisté.

Skupina zneužívala léky Ritalin a Xanax, které na zdravého člověka působí podobně jako povzbuzující drogy. Ritalin je slangově také označován jako dětský koks a standardně je předepisován osobám s diagnózou ADHD (porucha pozornosti spojená s hyperaktivitou). Policisté v souvislosti s případem zahájili trestní řízení 13 osob ve věku od 14 do 20 let.

Na stopu kriminalisty přivedl otec jednoho ze školáků, který nabyl podezření, že jeho syn bere drogy. Podle něj přerovští policisté odhalili celou skupinu dětí a mladistvých, kteří léky nejen užívali, ale i prodávali dál. Důležitou roli pro ně hrály sociální sítě, kde se mezi sebou domlouvali a navzájem si posílali fotky, jak drogy užívají.

 

Na sociálních sítích se jedna tableta prodávala za 100 korun. Některé z dětí tabletky dokonce kradly svým rodičům. Po užití Ritalinu děti ztrácely zábrany a dostávaly se do euforického stavu, na vině je obsah složky účinky podobné metamfetaminu.

"Mladiství se v momentě, kdy nějaké drogy získali, chtěli pochlubit. Fotili se s drogami a posílali to dalším osobám s nabídkou prodeje nebo společného užití," řekl Michal Hradil z přerovského územního policejního odboru.

Dle jeho slov letos kriminalisté na Přerovsku mají s dealery a drogovou kriminalitou plné ruce práce. Oproti loňskému roku pozorují dvacetiprocentní nárůst případů souvisejících s drogami, na kterém má případ organizované dětské skupiny výrazný podíl. Věk pachatelů se prý pohybuje mezi 14 a 65 lety.
 

kvo, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz