Rychnov nad Kněžnou

Muž objevil na procházce u Rychnova pravěký bronzový meč! Dar bohům

Muž objevil na procházce u Rychnova pravěký bronzový meč! Dar bohům
Zdroj: Muzeum a galerie Orlických hor

Náhodný nálezce našel na Rychnovsku bronzový meč, který spadá do mladší doby bronzové. Podle archeologů se pravděpodobně jednalo o dar bohům. Archeologové se vrátili na místo a našli i kopí.

"Odkrytí tohoto ojedinělého nálezu mi bylo nahlášeno v sobotu ve večerních hodinách. Meč byl předán jen o pár hodin později – v neděli ráno. Náhodný nálezce původně ani netušil, co má v rukou, ale naštěstí se pochlubil svému známému, který je dlouholetým spolupracovníkem muzea a zprostředkoval vše potřebné," popsla archeoložka rychnovského muzea PhDr. Martina Beková.

Díky poctivému nálezci se  bronzový meč s jazykovitou rukojetí, který časové spadá do mladší doby bronzové, dostal do správných rukou. Okolnosti celého nálezu muzeum zjišťuje až dodatečně, protože náhodný nálezce nerozpoznal stáří a důležitost meče.

Bronzový meč je ozdobený jednoduchou rytou linií obíhající kolem ostří, které je podle muzea stále ještě ostré. Archeologové se vydali prohledat místo, ve kterém muž nález objevil. Místo procházeli i s detektorem kovů a našli nýty, které sloužily k uchycení rukojeti meče z organického materiálu, ale nedaleko také bronzové kopí.

Související obsah

Objev bronzového meče v regionu Rychnova nad Kněžnou je opravdu unikátní. "Obdobný nález byl u nás v okrese učiněn před 130 lety v Lipovce. Tento meč je ale časově mladší, z období starší doby železné. Bohužel u něj neznáme, z důvodu jeho stáří, nálezové okolnosti, které jsou pro archeology stejně důležité jako samotný nález. I tak je tento halštatský meč natolik významným objevem, že je uváděn v archeologickém třídění jako meč typu Lipovka označující podobné nálezy i v rámci Evropy," upozorňuje Beková.

Meč z Lipovky není uložen ve sbírkách rychnovské muzea, ale v depozitářích Národního muzea v Praze. "S největší pravděpodobností se jedná o tzv. monodepositum, tedy o ojedinělý předmět uložený do země. Pro mladší dobu bronzovou je ukládání depotů typické. Archeologové je vysvětlují buď jako uložení materiálu na horší časy či oběť bohům. V případě nového objevu meče se jedná s největší pravděpodobností právě o votivní dar neznámému božstvu," upřesňuje archeoložka Martina Beková.

Muzeum z důvodu ochrany lokality nezveřejnilo přesné místo nálezu. Místo budou prohledávat archeologové.
 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Rychnov nad Kněžnou

Důležité Události

Krátká zpráva

Tramvaj se v pražských Dejvicích srazila s osobním autem

Pražské záchranné složky zasahují u dopravní nehody tramvaje s osobním autem v ulici Jugoslávských partyzánů. Srazily se před 11. hodinou. "Mělo by se jednat o tramvaj č. 8. Podle aktuálních informací je na místě jeden zraněný muž," uvedla pro TN.cz mluvčí pražských policistů Eva Kropáčová. Je muž 41 let, uvedla mluvčí záchranářů Jana Poštová. Pravděpodobně jde o řidiče osobního auta. Hasiči už na twitteru uvedli, že muž byl zaklíněný a povedlo se jim ho vyprostit.

Píše se na Deník.cz