Lennonova zeď má novou tvář. Kdo vezme sprej, dostane trest!

Legendární Lennonova zeď v Praze má novou tvář. Zatímco dosud bylo zvykem, že zeď zdobí malůvky turistů, odteď je venkovní galerií profesionálních umělců. Kolem zdi budou hlídkovat policisté. Vedení městské části totiž chce předejít nevhodnému pomalování, které se už v minulosti na zdi několikrát objevilo.

Lennonova zeď se změnila k nepoznání, po rekonstrukci plochu zdobí kresby pouze od profesionálů. "Máme základní témata, těmi jsou svoboda, láska, All you need is love (Vše, co potřebuješ, je láska), tolerance a demokracie," vysvětluje výtvarník Pavel Štastný. Na nové podobě se podílelo více než 30 umělců z Čech i zahraničí. Ti ztvárnili například svůj ideál svobody nebo ikonický Lennonův portrét.

Radnice první pražské městské části prohlásila zeď za pamětní místo. "Bude zabezpečeno zvýšeným dohledem policie, budou tam i kamery. Pokud někdo vezme sprej a bude přistižen, je to trestný čin a bude potrestán," vzkázal místostarosta Prahy 1 Petr Hejma (STAN).

Radnice tak chce zamezit řádění podnapilých turistů, kteří tam v minulosti malovali. "Mnohdy ani nevěděli, proč tady jsou a jaký symbol zeď představuje," doplnil Hejma. Veřejnost ale o možnost svobodné tvorby nepřijde. Na zdi zůstanou bílé plochy, kam budou lidé moct psát vzkazy.

Související obsah

"Kdybychom zeď malovali před třiceti lety, tak jsme zavření. To, že tady teď malujeme, je úžasný," dodal výtvarník Štastný. Naposledy zeď pomalovali umělci z celého světa letos v březnu. Kresby související s blížícím se výročím sametové revoluce ale pobouřily aktivisty a ti ji zase přetřeli na bílo.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Zeď

Důležité Události

Píše se na Deník.cz