Domácí

Na těchto mincích a bankovkách můžete pořádně vydělat! PŘEHLED

Do dražby šlo v pátek jedno z nejvzácnějších platidel v České republice. Pětitisícová státovka z roku 1919 byla v oběhu jen dva roky a existuje pouhých 36 exemplářů. Její hodnotu stanovila aukční společnost na jeden milion korun. Existují ale i další vzácné bankovky či mince, které můžete mít u sebe klidně i vy.

Už nyní je jasné, že se pětitisícovka z roku 1919 vydraží za podstatně vyšší částku než jeden milion. Takový obnos za jiné vzácné kousky nedostanete, i na nich si ale můžete dost vydělat.

"Mezi takovou poslední atraktivní bankovku, kterou může klient najít ve své peněžence, je dvoutisícovka. Vypadá úplně stejně jako jakákoliv jiná bankovka, akorát se liší v sérii. Je to série E 01 až E 23 a poslední trojčíslí není vyšší než pět set. Tato bankovka se prodává zhruba za 20 tisíc korun. Záleží tedy na stavu a zachovalosti," popisuje numismatik Jan Jelínek.

Kdybyste objevili v peněžence právě tuto dvoutisícovku nebo jinou vzácnou bankovku, obraťte se určitě na odborníky. Jednoduše si najděte na internetu nejbližší numismatickou poradnu nebo případně soudního znalce. Nejde jen o speciální bankovky, vysokou cenu mohou mít i mince.

"Mezi mince, které můžete v peněženkách ještě najít, je desetikoruna z roku 1993. Na minci je hodnota Kč menší opticky a čárka prochází nad středem K. Když si porovnáte dvě desetikoruny z roku 1993 a budou vypadat stejně, tak nemáte vzácnou variantu," popisuje Jelínek.

Související obsah

"Můžete ale najít i desetikorunu z roku 1995 s nápisem Specimen. Těchto mincí bylo vyraženo pouze 120 kusů. Česká národní banka je posílá jiným centrálních bankám po světě, aby věděly, co se na minci nebo bankovce změnilo a jaká je ta platná," popisuje Jelínek.

Vzácnými se mohou stát i mince ražené na zkoušku - právě jako u desetikoruny s malým Kč, které se poté dostaly do oběhu. U cenných platidel zjednodušeně rozhoduje motiv, ročník a poptávka.

Další vzácnou bankovkou je dvousetkoruna z roku 1993. Tu už v peněžence nenajdete a je i neplatná. Na proužku, na kterém obvykle bývá napsáno Kč nebo Kčs a hodnota bankovky, je v tomto případě vyraženo "Republic Zaire". "Tato bankovka se prodává v řádu stovek tisíc korun," upřesňuje numismatik.

Související obsah

Jestli vám ceny mincí a bankovek přijdou stále nízké na to, abyste doma prohledali půdy, možná vás zaujme částka, za kterou se před dvěma lety vydražil starý dukát. "Naše aukční síň dražila Svatováclavský desetidukát a dvoudukát z roku 1937. Vydražil se tehdy za neuvěřitelných 17,5 milionu korun. Hodnota té mince by byla dnes okolo 25 miliónů," uvádí  Jelínek.

Na oceňování mincí existují katalogy. Jsou v nich platidla, která byla vydána na našem území od roku 1918 až po současnost. V něm můžete najít informaci, která by mohla být vzácnější. Záleží na počtu vyražených kusů. Mince a bankovky, které jsou vydány pouze v tisících až desetitisících kusech, mají větší hodnotu, než je ta nominální.

 

TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz