Merkur

Nebeské divadlo kazila často oblačnost, další takové bude v roce 2032!

V pondělí nepřijel jen Martin na bílém koni, ale čekal nás také takzvaný přechod Merkuru před Sluncem. Tedy nebeská podívaná, která se opakuje jen přibližně třináctkrát za století a příště nás čeká až na konci roku 2032. Přechod začal ve 13:35, nebeské divadlo jste mohli sledovat také on-line.

Jev je poměrně vzácný proto, že nastává jen za specifických podmínek. "Teoreticky by k němu mělo docházet při každém oběhu Merkuru okolo naší mateřské hvězdy (tedy dvakrát až třikrát do roka), ale kvůli sklonu jeho dráhy vůči rovině dráhy Země musíme čekat na moment, kdy se Merkur ocitne nejen v tzv. dolní konjunkci se Sluncem (tedy postaví se přibližně mezi nás a Slunce), ale zároveň na své dráze prochází i velice blízko spojnice mezi Zemí a Sluncem," vysvětluje na stránkách České astronomické společnosti Petr Horálek.

V Česku měl být Merkur vidět přibližně od půl druhé odpoledne až do západu Slunce o přibližně tři hodiny později, kdy měla podívaná zároveň vrcholit. Bohužel pozorování ve většině případů komplikovala oblačnost.

"Právě zapadlo Slunce. Nikdo z návštěvníků se nedočkal. Tak se těšme na 13. listopadu 2032, srdečně zveme," uvedl Astronomický ústav AV ČR.

Ke sledování přechodu byl potřeba dalekohled. A navíc s filtrem, který vás ochrání před poškozením zraku, které jinak při pohledu přímo do Slunce hrozí.

Související obsah

"Nejjistější cestou, jak o úkaz nepřijít a přitom se vyhnout poškození zraku, je navštívit nejbližší hvězdárnu. Pracovníci hvězdáren vám umožní nejen bezpečné a kvalitní pozorování úkazu velkými přístroji, ale rovněž poskytnou další související informace. Po celém území bude pozorování úkazu probíhat pro širokou veřejnost od počátku úkazu, tedy po 13:30, až do západu Slunce po 16. hodině. Některé hvězdárny budou mít otevřeno i pak na pozorování noční oblohy," slíbil Horálek.

  

Seznam hvězdáren, které mohli lidé kvůli přechodu Merkuru před Sluncem naštívit, najdete TADY.

Celou událost mohli zájemci sledovat také on-line.


NASA zveřejnila krátce před samotným úkazem úchvatné záběry Merkuru, který se blíží ke slunečnímu kotouči.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Merkur

Důležité Události

Píše se na Deník.cz