útrata

Průměrný Čech ročně projí přes 50 tisíc korun! Kde je jídlo nejlevnější?

Průměrný Čech ročně projí přes 50 tisíc korun! Kde je jídlo nejlevnější?
Zdroj: Getty Images

Každý Čech za jídlo utratí v průměru více než 35 tisíc korun ročně, další tisíce padnou na návštěvy restaurací. V evropském žebříčku jsou s výdaji za stravu Češi zhruba v polovině. V Česku jsou přitom páté nejlevnější v EU.

Hned po bydlení Češi utrácejí nejvíce právě za potraviny. Podle údajů evropského statistického úřadu Eurostat za rok 2018 na ně ročně padne 16 % spotřebních výdajů. Průměrný Čech nakupuje jídlo za 35 100 korun ročně, 15 200 korun utratí v restauracích a dalších 3800 korun za nealkoholické nápoje.

Nejvíce za potraviny utrácejí Rumuni (27,8 % výdajů), následují Černohorci (24,8 %) a Srbové (24,2 %). Na opačném konci žebříčku jsou pak Britové, u kterých jídlo tvoří 8,1 % výdajů. Následují Irové s 8,7 % a Rakušané s 9,7 %.

"Z tzv. visegrádských zemí vydávají podle údajů Eurostatu za potraviny více než Češi všichni ostatní členové, tedy Slováci, Poláci i Maďaři," sdělila Alena Denková z analytického projektu Evropa v datech, který na statistiku upozornil.

Z dostupnch dat přitom vyplývá, že čím "chudší" země, tím obyvatelé utrácejí za jídlo více. Přestože Rumuni dávají za jídlo nejvíce, co se týče výdajů, mají potraviny a nealkoholické nápoje nejlevnější z celé EU. Druhé nejnižší ceny jsou v Polsku, třetí v Bulharsku. Češi jsou v tomto seznamu pátí.

"Dražší jídlo mají třeba Chorvaté (97,4 %), Italové (111 %) nebo Rakušané (125 %). Vůbec nejdražší je ale se 130 % evropského průměru Dánsko. Ještě dražší jsou však potraviny v některých evropských zemích mimo EU. Například v Norsku činí index cenové hladiny 163 %, ve Švýcarsku 160 % a na Islandu 148 %," uvádí Evropa v datech.

Související obsah

Do restaurace si podle dat Eurostatu zajdou nejčastěji Malťané (padne na to 20,6 % výdajů). "Venku" jedí často také Kypřané (16,8 %) a Irové (16,7 %). Češi v restauracích za jídlo průměrně každý rok utratí 8,9 % spotřebních výdajů.

Česko tradičně figuruje na prvních místech žebříčku v konzumaci alkoholu, čemuž odpovídá i útrata. Na alkoholické nápoje u nás ročně padne 7,9 % výdajů domácností, což je nejvíc hned po Srbsku (8 %). Následuje Estonsko, Maďarsko a Lotyšsko.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu útrata

Důležité Události

Píše se na Deník.cz