Španělsko

Patová situace ve Španělsku trvá! Volby vše jen zhoršily, bojí se lidé

Španělsko čelí po předčasných parlamentních volbách dalšímu politickému patu. Socialisté premiéra Sáncheze sice zvítězili, ztratili ale několik křesel. Druzí skončili lidovci, posílila krajně pravicová Vox. V porovnání s posledními volbami v dubnu získala více než dvojnásobek křesel.

Španělští vládní socialisté opět zvítězili, utržili ale další šrámy. Mají 120 mandátů, k většině v dolní komoře jim chybí 56 křesel. Nad pěti převážně levicovými koalicemi se pak vznáší otazníky. Patovou situaci předčasné volby znovu nevyřešily.

"Je to vítězství, ale zároveň i porážka. Levicová koalice je sice možná, ale krajní pravice posílila. To jsme si nemysleli, že se ve Španělsku stane," prohlásil 19letý Guillermo Rubio, který volil socialisty.

Strana Vox může opět slavit. V dubnu se dostala do parlamentu se 24 poslanci, což se krajní pravici nepodařilo od pádu Frankovy diktatury v roce 1975. Teď ještě posílila, obsadí 52 křesel. Druzí lidovci získali 88 mandátů.

Související obsah

"Sánchez své referendum prohrál, v parlamentu ztratil tři křesla. Proč tedy vyhlásil volby, které měly přinést stabilitu a více moci jeho straně, ale namísto toho je vytvoření vlády ještě komplikovanější?" ptal se po volbách šéf lidovců Pablo Casado.

Všichni lídři stran slibují voličům jediné - vytvoření stabilní vlády. Předčasné parlamentní volby se už letos konaly podruhé. Neschopnost politiků dohodnout se na koalici přitom obyvatele poslala hlasovat už počtvrté za poslední čtyři roky.

epa, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz