Domácí

Zeman oslaví výročí Sametu o den dřív na Slovensku. Lidé ho kritizují

Zeman oslaví výročí Sametu o den dřív na Slovensku. Lidé ho kritizují
Zdroj: Profimedia

Prezident Miloš Zeman si spolu se slovenskou prezidentkou Zuzanou Čaputovou připomene výročí pádu komunismu 16. listopadu v Bratislavě. Prezident položí květiny k pamětní desce u Univerzity Komenského v Bratislavě. Někteří opoziční politici i část veřejnosti ho za rozhodnutí slavit v zahraničí kritizují.

Dle slov prezidentova mluvčího Jiřího Ovčáčka nebylo datum vybráno náhodou. Má připomínat 30. výročí protirežimní studentské demonstrace, která předběhla o jeden den události v Praze. Zeman 16. listopadu také otevře v Bratislavě Český dům.

"Pan prezident byl přímým účastníkem událostí listopadu 1989. Vystoupil na Letenské pláni se svým projevem, ale také se účastnil debat v pražských a mimopražských divadlech," uvedl Ovčáček s tím, že 17. listopad prezident věnuje tiché vzpomínce, která je mnohem vzácnější než vzletná slova.

Související obsah

Zemanův "výlet" na Slovensko víří emoce. Přispěvatelé na twitteru pod příspěvkem Jiřího Ovčáčka nešetří urážkami a jízlivými poznámkami na adresu prezidenta a jeho cestu do Bratislavy vnímají jako výraz zbabělosti a útěk před českými občany. "Pan prezident se bojí občanů, proto po vzoru pana premiéra zbaběle utíká do zahraničí. Hanba!" vylévá si zlost jeden z nich.

Své k Zemanově "slovenské výpravě" sdělil na twitteru i předseda TOP 09 Jiří Pospíšil: "Rozhodnutí prezidenta Zemana neúčastnit se oslav 17. listopadu může mít jen dva důvody. Buď už není schopen svou funkci plnohodnotně vykonávat, nebo nepovažuje 30. výročí obnovení svobody a demokracie za důvod k oslavě s občany naší země. Jedno je horší než druhé."

Prezidentu Zemanovi se ale od lidí dostalo i podpory. "Hlavně zdraví, pane prezidente, stojím za vámi," popřál mu na facebooku uživatel Michal. K přání pevného zdraví na cestě na Slovensko se připojují i další, pro které je oslava výročí v Bratislavě naopak dobrým krokem.

Související obsah

Většina českých politiků si výročí tradičně připomene u památníku na Národní třídě, kam položí květiny. Představitelé V4 a Německa plánují uctít 17. listopad u příležitosti otevření výstavy Sametová revoluce v Národním muzeu. Slovenská prezidentka Čaputová položila pamětní věnec na Národní třídě už v úterý zavítala na Národní třídu.
 

TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz