Domácí

Zeman se sešel s Babišem, řešili rozpočet i zahraniční politiku

Prezident Miloš Zeman se ve středu večer na zámku v Lánech setkal s premiérem Andrejem Babišem. Jedním z hlavních témat jednání byl státní rozpočet. Ten prezident podpořil, výhrady má ale například k daňovým výjimkám, které by se podle něj měly zrušit.

Před třemi týdny prezident Miloš Zeman přišel podpořit státní rozpočet se schodkem 40 miliard korun do Poslanecké sněmovny, měl k němu ale výhrady. A to například k rozsahu zdanění obnovitelných zdrojů energie a kritika padla také na vysoký počet státních úředníků.

Sněmovnou základní rámec státního rozpočtu prošel, prezident je připravený ho podepsat, i když by podle něj šel sestavit lépe.

"Česká ekonomika má rezervy a to ve výši 318 miliard korun, zdroje jsou, ale tyto zdroje by byly dosažitelné pouze v takovém případě, kdyby byly zrušeny všechny daňové výjimky," vysvětlil již dříve Zeman.

Za daňovými výjimkami ale stojí podle Zemana lobbistické skupiny, které o ně budou bojovat. Předseda vlády Andrej Babiš ale následně slíbil, že se budou daňovými výjimkami zabývat.

Související obsah

Kromě rozpočtu premiér s prezidentem mluvil také o zahraniční politice. Na zámku v Lánech řešili i řeckou žádost o přijetí čtyř desítek nezletilých uprchlíků Českem.

Jednalo se také o summitu NATO, na který dorazí Miloš Zeman. Babiš se zúčastní projednávání rozpočtu v Poslanecké sněmovně.

klma, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Chile povolilo sňatky osob stejného pohlaví

Chilský kongres schválil sňatky mezi osobami stejného pohlaví. Zákon ještě musí podepsat prezident, ale ten se již dříve vyslovil pro. V konzervativní katolické zemi trvalo schválení zákona čtyři roky. Chile se tak přidalo k více než dvacítce zemí světa, kde jsou homosexuální sňatky legální. Z latinské Ameriky jsou to ještě Argentina, Brazílie, Kolumbie, Kostarika a Uruguay.

Krátká zpráva

Odborníci uklidňují, omikron nebude horší než delta

Dle dosavadních zjištění je „téměř jisté“, že covidová mutace omikron nevyvolává těžší průběh nemoci než varianta delta, spíše by to mohlo být naopak, i když je nakažlivější, prohlásil epidemiolog a poradce americké vlády Anthony Fauci. Podobně se vyjádřil představitel Světové zdravotnické organizace Michael Ryan, který nepochybuje o tom, že současné vakcíny ochrání i v případě omikronu před těžkou formou onemocnění koronavirem.

Píše se na Deník.cz