Zahraničí

Pussy Riot dostaly od Ruska téměř milion, vězněné byly neprávem

Pussy Riot dostaly od Ruska téměř milion, vězněné byly neprávem
Zdroj: Profimedia

Již téměř před rokem rozhodl spor mezi pěticí žen a Ruskem Evropský soud pro lidská práva (ESLP) ve prospěch členek skupiny Pussy Riot. Bývalý vůdce protestní skupiny Pjotr Verzilov potvrdil, že jako odškodní jim stát vyplatil částku 37 000 eur, tedy zhruba 950 000 korun.

Pět členek Pussy Riot v roce 2012 pobouřily koncertem v moskevském chrámu Krista Spasitele, který měl být jakousi punkovou modlitbou na protest církve, která před prezidentskými volbami vyjádřila podporu Vladimiru Putinovi. Tři zadržené účastnice poté poslal moskevský soud na dva roky za mříže. Marija Aljochinová a Naděžda Tolokonnikovová se dostaly ven v březnu 2014, díky amnestii o tři měsíce dříve, než předpokládaly. Třetí zadržená, Jekatěrina Samucevičová, nakonec místo trestu vězení dostala odvolacím soudem pouze podmínku.


Podle rozhodnutí ESLP moskevský soud porušil práva odsouzených a evropské úmluvy. Rusko proto muselo jako odškodné za utrpěnou křivdu vyplatit Aljochinové a Tolokonnikovové po 16 000 eurech a Samucevičové 5000 eur.
 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz